Od loosera do bohatera

Style życia

Jak pokazuje amerykańskie reality show, niedojrzały egoista pogrążony w apatii może okazać się zdolny do współczucia, odpowiedzialności, przywiązania, lojalności, poświęcenia.

Pożytki z oglądania reality show wydają się nikłe. Ta czynność zabija czas, zwiększa konsumpcję chipsów, być może zmniejsza przemoc domową – trudno kogoś celnie tłuc, gapiąc się w telewizor. Bohaterowie reprezentują sobą pożądane przez autorów programu typy ludzkie, wyselekcjonowane podczas castingów. Nigdy nie widziałem zapisu castingu od strony producentów. Producent 1 mówi: „Ta jest za inteligentna, weźmy tamtą” albo Producent 2: „Charakterologicznie to on jest super, genialna mieszanka głupoty i chytrości, tylko kijowo się kadruje”.

POLECAMY

Po raz pierwszy scenki z drugiej strony ekranu zobaczyłem w „Apokalipsie i chaosie”. Derren Brown, z wykształcenia prawnik i germanista, ale przede wszystkim twórca wielu programów telewizyjnych, określa siebie jako psychologicznego iluzjonistę. Brown stał się takim senseiem (mistrzem...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI