Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

16 czerwca 2020

NR 5 (Czerwiec 2020)

O miłości

0 637

O tym, że to bajka o miłości bąka do piłki, pisze sam Jan Christian Andersen w opowieści o tych zabawkach. Poznali się mieszkając w tym samym pudełku. Bąk zakochał się w piłce i zaproponował jej małżeństwo. Ona nie przyjęła jego oświadczyn. Czuła się związana niemą akceptacją zainteresowania okazywanego przez jaskółkę, kiedy ona, piłka, wzlatywała w powietrze. Tańce bąka po podłodze nie interesowały jej wcale. Co innego lot jaskółki.
Czuła się zabawką wyjątkową, a poczucie swojej wartości opierała nie tyle na umiejętności powietrznych lotów, ale na szlachetnym, jej zdaniem, pochodzeniu. Uszyta była z safianu pochodzącego z pantofli ważnej osobistości. Jej wnętrze wypełniał zaś prawdziwy hiszpański korek. Co prawda, bąk rezonował, że wytoczył go z mahoniu sam burmistrz, a nie zwykły rzemieślnik, i że kiedy się kręci, wydaje się złoty. Nie przekonało to jednak piłki do niego.
Zdarzyło się, że piłka zamiast wrócić na ziemię, wpadła do rynny i nie można jej było znaleźć. Bąk trochę tęsknił. Z czasem oblazła z niego farba. Został jednak pozłocony i tańczył, jak to bąk, dalej. Ale i jemu przydarzyło się zaginąć. Rozpędzony w bączym tańcu wpadł do śmietnika. Śmieci nie segregowano w czasach Andersena, więc leżał między odpadkami kuchennymi a tym wszystkim, co wygarnięto z rynny. Tam został zauważony, kiedy wrzucano do kosza kolejne śmieci. Wyciągnięto go, umyto i wrócił do zabawy.
Zanim to się stało, zauważyła go piłka, która do pojemnika trafiła razem z innymi zanieczyszczeniami wygarniętymi z rynny. Bąk nie poznał ukochanej. Pięć lat w rynnie zmieniło ją tak, że wyglądała jak nadgniłe jabłko. Czas, nie wspominając o niekorzystnych warunkach środowiskowych, zabiera urodę nie tylko piłkom. 
Bąk doświadczył jeszcze czegoś. Okazało się, że kochał własne wyobrażenie o piłce.
A piłka? O tym Andersen nie pisze tak bezpośrednio, jak o miłości i rozczarowaniach bąka. Piłka zachowała wyobrażenie o sobie wbrew zmianom, jakie w niej nastąpiły. Nadal czuła się piękna, safianowa, wypełniona hiszpańskim korkiem. Chociaż safian popękał, a korek zbutwiał. 
Zabawki, bohaterowie bajki, zostały wyposażone w płeć, ale bajka chyba nie mówi o różnicach między płciami. Ani o tych, których uwarunkowań poszukuje biologia, ani o tych, jakich szuka się w kulturze. Różnica między piłką a bąkiem, głębsza niż ta między hiszpańskim korkiem a mahoniem polega na roli drugiego w kształtowaniu tożsamości. Jedno z nich postrzega swoją odrębność wobec drugiego. To bąk. Piłka zaś obrazuje tworzenie silnych mniemań o własnej wyjątkowości dzięki patrzeniu w lustro, tworzone przez siebie dla siebie. 
Oboje zaś zdają się nie zauważać zmian, jakie w nich zachodzą w m...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy