Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

1 października 2019

NR 10 (Październik 2019)

Noce, sny i dusza

125

Bezsenność znam z autopsji – jak wyrzucić z głowy niepotrzebne myśli, także te dotyczące snu?

Nie śpię najlepiej. W pewnym sensie pocieszający jest fakt, że taki problem ma 45 procent ludzi na świecie. W Polsce – co druga osoba. Eksperci mówią, że jeśli śpimy mniej niż sześć godzin, to mamy do czynienia ze snem zbyt krótkim. O przewlekłej bezsenności możemy mówić, jeśli dzieje się tak dłużej niż 4 tygodnie. To raczej znane informacje, jak i to, że najczęstszym powodem kłopotów ze snem jest stres związany z problemami zawodowymi lub rodzinnymi. Mnie wystarcza fragment partytury, z którym się borykam. Chciałbym zasnąć, ale... Co zrobić, żeby orkiestra zagrała tak, jak bym chciał – jak zadyrygować, co powiedzieć?

POLECAMY

Wystukuję w poduszkę trudne takty, zastanawiam się, a minuty i godziny płyną, płyną. Trudno wyzwolić się od nierozwiązanych a ważnych spraw. W dodatku ci, którzy mają problem z zaśnięciem, często w taki sposób myślą o śnie, że bezsenność się utrwala. Ten temat znam z autopsji – jak wyrzucić z głowy niepotrzebne myśli, także te dotyczące snu?

Wpadła mi w ręce świetna książka Agaty Napiórskiej Jak oni pracują? Ciekawe są odpowiedzi tuzów nauki i sztuki nie tylko na tytułowe pytanie, ale i wiele pobocznych informacji. Bohdan Butenko wyznał, że kładzie się spać za dziesięć pierwsza (o tej godzinie się urodził). Józef Wilkoń – po trzeciej, bo najlepiej pracuje mu się od dwudziestej do drugiej, trzeciej. Przed południem jedynie „dojrzewa”. Z kolei Katarzyna Bonda przyznała, że pisząc kolejną książkę, kładzie się spać tylko dlatego, że „pieką ją oczy”. Mariusz Szczygieł, mój ulubiony reportażysta, zaskoczył mnie wyznaniem, że miał w swoim życiu taki etap, w którym nie mógł spać, ponieważ bał się śmierci, a sen wydawał mu się „taką trochę śmiercią”. Na szczęście to minęło. Śmierci się nie boi, ale nadal nie może spać. Jednak nie łyka tabletek, a pracuje. Robi wtedy „fastrygi felietonów”. 

Świetna książka, świetni rozmówcy. Oczywiście każdy ma swój patent na twórczą pracę. Jedni pracują w bałaganie, inni mogą tworzyć tylko w porządku (na...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy