Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

25 lutego 2022

NR 3 (Marzec 2022)

Nieczułość?

0 777

Wśród Wierutnych bajek dla dorosłych dzieci Leonarda Neugera (jak się wydało1, także bajkopisarza) jest bajka o rozmijaniu się potrzeb. Dwie postaci należą do odrębnych światów. Ona to bogata, pachnąca perfumą księżniczka. On – bezrolny kmieć, chociaż (przynajmniej na początku bajki) ma chatę. Zatem binarny układ, i to na dwu planach. Kobieta i mężczyzna. Bogactwo i bieda. Jeden albo zero.
Oto księżniczka przybywa do chatki kmiecia. Księżniczki przybywają raczej niż przychodzą. Zanim otwarła usta, on wprost ujawnił nieżyczliwą nieufność. Powiedzieć, że był nią niezainteresowany, to mało.
Dopuszczona do słowa ogólnikowo ujawniła cel wizyty: przybyła po ratunek. On jednak nie zdradził śladu zainteresowania tym, co księżniczce groziło. Odpalił, że nie lubi ratować, i już. Ona odeszła we łzach. Płakała do śmierci. Do śmierci milczała o tym, od czego uratować mógł ją kmieć. On zresztą, już nie tylko bezrolny, ale i bezdomny, dokonał żywota w niewiedzy.
Czytelnik, wzruszony smutnym niepołączeniem obojga, nawet w śmierci, jest skłonny szukać wyjaśnienia w rozminięciu się uczuciowym bohaterów. Ona kochała jego. On jej nie. Albo on był nieczułym mężczyzną. Ona uczuciową kobietą. Jednak nawet umysł sentymentalnego czytelnika domaga się racjonalnego wyjaśnienia przyczyn tej nieczułości. Może ją znaleźć we wzorze kulturowej płci męskiej, według którego mężczyzna w odróżnieniu od kobiety, jest zimny i nieczuły. Jeśli ma trochę zdolności wyciągania wniosków z obserwacji świata realnego, zorientuje się, że zero-jedynkowa metoda nie mieści bogactwa życia uczuciowego ludzi. Jeśli zatem to nie typowa męska nieczułość, to co? Nieheteronormatywna orientacja seksualna?
Płacz księżniczki ten sentymentalista łatwo wyjaśni bólem odrzucenia przez nieczułego wybranka serca.
Tyle tylko, że to, co w bajce Neugera zostaje tajemnicą, to nie tyle widoma nieczułość km...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy