Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

3 października 2016

Jak przejść przez ból po odrzuceniu?

0 1130

Odrzucona miłość oznacza ból. Te pięć rad może pomóc Ci go złagodzić.

Scenariusz idealny jest taki: poznajesz interesującą osobę. Po jakimś czasie stwierdzasz, że jesteś w niej zakochany. Ku swojemu zdziwieniu zauważasz, że ona również czuje coś do Ciebie. W odpowiednim momencie wyznajecie sobie swoje uczucia i tak rozpoczyna się przygoda zwana związkiem, razem ze swoimi radościami, ale także problemami. Co jednak zrobić w momencie, kiedy powyższy plan nie powiedzie się już na początku, ponieważ druga strona nie odwzajemnia Twojego uczucia? Odrzucenie jest przyczyną ogromnego bólu. Oto 5 rad, jak sobie z nim poradzić, autorstwa Diane Barth, nowojorskiej psychoterapeutki i trenerki.

  • Przyznaj się przed sobą, że cierpisz.

Twoje serce zostało zranione i odczuwasz to niemal tak samo, jak odczuwa się ból fizyczny. Możesz czuć ból w klatce piersiowej, a także mieć poczucie, że całe Twoje ciało jest obolałe. Sformułowania takie jak „złamane serce” nie są jedynie metaforami. Grupa badaczy pod kierunkiem Ethan Kross z University of Michigan udowodniła, że ból psychiczny polega na aktywacji tych samych części mózgu, które są aktywowane przy bólu fizycznym.

POLECAMY

Przyjęcie tego faktu do świadomości ma służyć temu, żebyś zrozumiał, że musisz się o siebie zatroszczyć. Potrzebujesz pielęgnacji, podobnie jak osoba, która doświadczyła fizycznego zranienia. Postaraj się być dla siebie uprzejmym, wyrozumiałym. Nie wypominaj sobie swoich błędów, tak jak nie wypomina się osobie leczącej się po wypadku samochodowym, że mogła być bardziej uważna. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś pozwolić sobie na zostanie w łóżku i zaprzestanie zwykłych aktywności. Po prostu nie złość się na siebie, jeśli w pracy nie osiągniesz w tym czasie najlepszych wyników, a podczas spotkania z przyjaciółmi nie będziesz duszą towarzystwa.

  • Pamiętaj, że nie jesteś jedyny.

Głównym niebezpieczeństwem, które wiąże się z odrzuceniem, nie jest fakt, że zmagasz się z poczuciem smutku lub samotności. Większym problemem jest to, że takie doświadczenie może generować w Tobie złość na siebie i negatywne przekonania o własnej osobie. Zaczynasz myśleć, że, skoro ta osoba nie zobaczyła w Tobie nic, co warte byłoby jej uczucia, to musi być z Tobą coś nie tak. Stawiasz sobie bolesne pytania. Zaczynasz „pocieszać się” na różne sposoby, na przykład objadając się, co sprawia, że czujesz się jeszcze gorzej.

Musisz zatrzymać ten proces. Może Ci w tym pomóc myśl o tym, że nie jesteś jedyną osobą, która przeżywa tego typu rozczarowanie. Według badań przeprowadzonych przez prof. Roya Baumestera z Florida State University, doświadczenie odrzuconej miłości ma za sobą ok. 98% z nas. Gdy pomyślisz o tym, dojdziesz do wniosku, że są wśród nich osoby, które uważasz za szczególnie inteligentne, zdolne, które są dla Ciebie autorytetami w różnych dziedzinach. Odrzucenie nie świadczy o braku czyjejś wartości. Akurat ta osoba nie zauroczyła się Tobą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za chwilę to uczucie zrodziło się u innej i by doprowadziło to do udanego związku.

  • Sprawdź, czy nie masz tendenc...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy