Jak nasze mieszkania wpływają na zdrowie – 5 faktów

News

Okazuje się, że to gdzie mieszkamy ma niebagatelny wpływ na to, jak się czujemy. Ważne jest zarówno położenie budynku, jak również wilgotność pomieszczeń. Co jeszcze jest ważne w przypadku wyboru miejsca zamieszkania i jaki ma to bezpośredni wpływ na nas, jako społeczeństwo i tym samym nasze zdrowie?

Jak warunki mieszkaniowe wpływają na zdrowie?

Nie da się ukryć, że wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma wiele czynników – począwszy od braku niedoborów w organizmie, po prawidłowe odżywianie i ruch, aż po występowanie, bądź też brak występowania chorób przewlekłych. Mało z nas jednak myśli na co dzień o tym, jak ważne jest miejsce naszego zamieszkania.

 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na to, że odpowiednie warunki mieszkaniowe, w których mieszkańcy mają odpowiednią temperaturę wewnątrz, ale też bardzo dobrą jakość wody i powietrza, a także nie są narażeni na zbytni hałas, sprawia, że żyją oni w zdrowiu i tym samym są mniej narażeni na jakiekolwiek choroby przewlekłe.

5 faktów zdrowego domu

Na jakie aspekty warto zatem zwrócić uwagę, jeżeli chcemy mieszkać w zdrowych warunkach? Ogólnopolski raport pod tytułem Zdrowych domów przeprowadzony przez Grupę Velux wyraźnie wskazuje, że społeczeństwo wciąż nie widzi związku między zdrowiem organizmu a zdrowym domem/mieszkaniem i tylko 40% społeczeństwa zwraca uwagę na tego typu rzeczy.

Niezależnie od powyższego, raport ten pozwolił jednak wyróżnić 5 czynników, które powinno brać się pod uwagę, jeżeli zależy nam na zdrowych warunkach mieszkaniowych. Mowa tutaj mianowicie o dobrej jakości powietrza w domu, odpowiedniej wilgotności, dostępie do światła dziennego, odpowiednim poziomie ciepła oraz oczywiście o komfortowych warunkach snu. Nieprzestrzeganie tych aspektów to prosta droga do alergii, astmy, a nawet nowotworów. Szansa ta wzrasta wówczas aż o 40%.

Wymagania a rzeczywistość

Teoria teorią, a prawda jest taka, że ponad połowa budynków (w Polsce, ale też i w całej Europie) to budynki zbudowane przeszło 40 lat temu. Wiele osób mieszka w miejscach zbytnio zaciemnionych lub też zbyt ciepłych, zbyt zimnych, a nawet zbyt wilgotnych. Dlatego tak ważny przed zakupem mieszkania czy przeprowadzką jest odbiór techniczny.

Nie od dzisiaj wiadomo, że światło dzienne i stopień nasłonecznienia wpływa na to, jak się czujemy, a jego niedobór przyczynia się do depresji sezonowych, obniżenia nastroju, a  także zaburzeń snu (takie osoby mają zbyt wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu, a zbyt niski poziom melaniny).

Koszty utrzymania złej jakości budynków

Wspomniany wyżej raport Barometr zdrowych domów jasno wskazuje, że złej jakości budynki (zbyt wilgotne, niedogrzane czy też ciemne) to olbrzymi koszt dla Unii Europejskiej. Mowa tutaj zarówno o kosztach opieki medycznej, jak również kosztach powiązanych z mniejszą produktywnością społeczeństwa.

Z kolei podniesienie warunków mieszkaniowych ludzi, to według szacunków, koszt rzędu 295 miliardów euro. Oznacza to, że państwo musiałoby spłacać taką inwestycję około 1,5 roku.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI