Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

27 lipca 2021

NR 8 (Sierpień 2021)

Czego by się tu bać?

0 532

Wszyscy się boją. Przecież odwaga to nie brak lęku, a sprawność w panowaniu nad nim. Nawet bohaterowie się boją, a im większe zagrożenie, tym większa potrzeba sprawności w stawianiu mu czoła, by robić to, co uważa się za słuszne i właściwe. Ważnym elementem takiej sprawności jest trafne rozpoznanie źródła zagrożenia wywołującego lęk. Problem w tym, że lęk jest najczęściej nieokreślony, a ustalenie źródła zagrożenia bywa trudne. Lęk staje się słabszy, kiedy można powiedzieć, co go wywołuje, nawet jeśli to ustalenie jest błędne. 
Wiedział o tym biskup warmiński i hrabia cesarstwa rzymskiego Ignacy Krasicki. Zresztą bardziej znany jako poeta niż jako dostojnik Kościoła. Otóż w bajce o marnym końcu starej czapli, która zginęła uduszona szczypcami przez raka, wyposażył w tę wiedzę bohaterkę. Przemyślnie ostrzegła ona ryby w stawie o grożącym im niebezpieczeństwie. Rybacy dybali na nie i zamierzali – według jej twierdzeń – spuścić ze stawu wodę. Wskazała nie tylko wroga, ale i drogę wyjścia. Tylko ona mogła ryby przenieść w bezpieczne miejsce. Ale nie przeniosła, bo po drodze wszystkie zjadła. Biskup Krasicki wskazuje przyczynę polityki siania zagrożenia i obiecywania ratunku. Czapla była stara, ale apetyt jej nie zmalał. 
Mówi się, że to dzieci są łatwowierne i ulegają manipulacjom. Podobnie mówi się o ludziach starych. I jedni, i drudzy, rzeczywiście, chociaż z różnych powodów, bywają nadmiernie ufni. Podstawowa ufność rozwija się według Erika Eriksona w pierwszym roku życia i jest warunkiem korzystnego dalszego rozwoju. Ograniczenie bezgranicznej ufności wymaga krytycyzmu i świadomości, że inni mają odrębne umysły i własne zamiary. Ta sprawność rozwija się około dwa lata później. Ale krytycyzm słabnie w późnym wieku wraz z narastaniem zaburzeń poznawczych. Jednak wczesne dzieciństwo i starość łączy niesamodzielność w rozwią...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy