Dział: Cezary Domański

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Intrygująca pasja

Od dzieciństwa czuję się związany z Sudetami, chociażby z powodu, który wyjaśniałem kilka wpisów wcześniej. Dość późno jednak dotarłem do jednego z najbardziej niezwykłych zabytków Dolnego Śląska – do Kaplicy Czaszek w Czermnej.

Czytaj więcej

Ongiś

Podczas porządkowania korespondencji mojego ojca wpadł mi w ręce list, który wysłał mu Stanisław Szenic (1904-1987), z wykształcenia prawnik, z zamiłowania kolekcjoner, z talentu – autor świetnych książek historycznych.

Czytaj więcej

Dwieście

Przy okazji ukazania się dwusetnego numeru "Charakterów" przypomniałem sobie rozterki Immanuela Kanta, który dokonał krytyki psychologii empirycznej uznając, że nie operuje ona na materiale naukowym.

Czytaj więcej

Żółte tramwaje

Jesienią 1942 roku Sophie Freud, wnuczka „ojca psychoanalizy”, uciekając przed brunatnym terrorem, przybyła do Lizbony.

Czytaj więcej

Przypadek doktora Babińskiego

W grudniu 1911 roku paryski dziennik "L’Action Française" zamieścił w kronice lokalnej krótką notę podpisaną inicjałami „A. M.”. Jej tytuł brzmiał Groźby przeciwko doktorowi Babińskiemu. Jak wynika z treści, znany lekarz Józef Babiński, ordynator szpitala Pitié, opiekował się pewnym człowiekiem, który nazywał się Aubert Bosc.

Czytaj więcej

Historyk naszych czasów

We wtorek 12 maja zmarł w Nowym Jorku wybitny historyk amerykański Peter Gay. Miał 91 lat. Bogata twórczość Petera Gaya jest w naszym kraju prawie zupełnie nieznana, poza jednym wyjątkiem – obszerną monografią pod tytułem „Zygmunt Freud. Życie na miarę epoki”, której tłumaczenie wydano w roku 2003, a wznowienie ukazało się przed dwoma laty.

Czytaj więcej

Koleją po historii

Obejrzałem niedawno dwa odcinki ciekawej serii filmowej „Great Continental Railway Journeys” (polska wersja nosi tytuł „Kolejowe szlaki przedwojennej Europy”) firmowanej przez telewizję BBC. Narratorem w tym cyklu jest Michael Portillo, były polityk brytyjski.

Czytaj więcej