Koleją po historii

Cezary Domański

Obejrzałem niedawno dwa odcinki ciekawej serii filmowej „Great Continental Railway Journeys” (polska wersja nosi tytuł „Kolejowe szlaki przedwojennej Europy”) firmowanej przez telewizję BBC. Narratorem w tym cyklu jest Michael Portillo, były polityk brytyjski.

Zwiedza on Europę korzystając z renomowanego przewodnika „Bradshaw's Continental Railway Guide” zwanego „Biblią angielskich podróżników”. Mr Portillo opiera się na wydaniu z roku 1913. Była to ostatnia edycja tej książki przed wybuchem I wojny światowej. Wojna ta zmieniła całkowicie opisany w przewodniku porządek Europy. Michael Portillo podróżuje koleją, zatrzymuje się w różnych miastach odnotowanych w „Railway Guide”, odwiedza polecane tam miejsca, nocuje w reklamowanych tam hotelach (o ile nadal istnieją) oraz spotyka się z różnymi osobami, które opowiadają mu o lokalnych ciekawostkach i tajemnicach. Współczesne obrazy miast przeplatane są materiałami archiwalnymi. Moje wrażenia z obejrzanych odcinków są pozytywne. Filmy są sprawnie zrealizowane. Wpisuję ten cykl na listę moich ulubionych seriali dokumentalnych obok świetnego projektu „The World from Above” („Świat z góry”).

POLECAMY

Tak się złożyło, że trafiłem na odcinek z trzeciej serii cyklu, poświęcony polskim miastom. Trasa podróży kolejowych Mr Portillo wiodła z Warszawy przez Łódź, Poznań, Wrocław do Krakowa. Oczywiście w przewodniku Bradshawa z 1913 roku nie było informacji na temat naszego kraju. Michael Portillo nawiązywał więc do not o polskich miastach zamieszczonych w rozdziałach poświęconych krajom...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI