Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

30 stycznia 2018

Związek tak, seks nie

163

Czasami potrzebna jest przerwa od seksu. Zmuszanie się do mało satysfakcjonującego seksu może niszczyć pożądanie i związek.

Patrycja Piasecka-Sulej jest psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w Centrum Terapii Lew-Starowicz, gdzie pomaga pacjentom doświadczającym sytuacji kryzysowych, potrzebującym wsparcia i poradnictwa psychologicznego.

Daria Grabda: Są ze sobą wiele lat, przeżyli razem wiele dobrych i złych chwil, szanują się, wspierają, zapewniają o swojej miłości, ale rezygnują z seksu. Dlaczego niektóre pary decydują się na „białe małżeństwo”?
Patrycja Piasecka-Sulej: Powody mogą być bardzo różne: traumatyczne przeżycia, problemy w związku, ale także choroby obniżające libido, takie jak depresja czy zaburzenia hormonalne. Również zaburzenia seksualne – pochwica u kobiet czy brak wzwodu u mężczyzn – mogą powodować niechęć do współżycia i unikanie seksu. Mniejsze potrzeby seksualne mogą odczuwać także osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków. Często pary rezygnują na jakiś czas z seksu, kiedy kobieta jest w ciąży lub gdy urodziło im się dziecko. Przyczyny te są zwykle przejściowe, od niedawna zwraca się natomiast uwagę na aseksualizm, czyli trwałe nieodczuwanie pociągu seksualnego wobec innych osób. Bywa, że osoby aseksualne pobierają się, jednak w ogóle nie uprawiają seksu.

Czy „białe małżeństwo” to nowe zjawisko?
Zawsze były pary, które tworzyły relację bez seksu lub w jakimś okresie życia miały go mniej. Jednak obecnie więcej się o tym mówi w otwarty sposób. Bardziej zwracamy uwagę na swoje potrzeby, na satysfakcję seksualną i emocjonalną w związku. Z drugiej strony stres, zabieganie, pracoholizm mogą powodować problemy w życiu seksualnym, a w konsekwencji także jego zanik.

Czy związek bez seksu może być udany?
Czasami potrzebna jest przerwa od seksu. Nasze potrzeby seksualne mogą być mniejsze, kiedy żyjemy w przewlekłym napięciu lub kiedy mamy problemy medyczne. Zmuszanie się do mało satysfakcjonującego seksu może niszczyć pożądanie i związek. Lepiej wtedy skupić się na odpoczynku i zadbać o siebie, tak by później wrócić do seksu z większą przyjemnością i zaangażowaniem. Nawet kiedy nie mamy ochoty na seks, dbajmy o fizyczną więź w relacji – poprzez pieszczoty, pocałunki. Inaczej odzwyczaimy się od wzajemnej bliskości i od siebie jako kochanków. Każda para tworzy swój intymny świat inaczej, ma inne potrzeby seksualne w różnych okresach życia.

A co w sytuacji, gdy jedna osoba rezygnuje z seksu, a druga ma duże potrzeby seksualne?
Gdy pojawia się rozbieżność w potrzebach partnerów, warto o tym rozmawiać, szukać odpowiedzi n...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy