Związek tak, seks nie

Rodzina i związki Praktycznie

Czasami potrzebna jest przerwa od seksu. Zmuszanie się do mało satysfakcjonującego seksu może niszczyć pożądanie i związek.

Patrycja Piasecka-Sulej jest psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w Centrum Terapii Lew-Starowicz, gdzie pomaga pacjentom doświadczającym sytuacji kryzysowych, potrzebującym wsparcia i poradnictwa psychologicznego.

Daria Grabda: Są ze sobą wiele lat, przeżyli razem wiele dobrych i złych chwil, szanują się, wspierają, zapewniają o swojej miłości, ale rezygnują z seksu. Dlaczego niektóre pary decydują się na „białe małżeństwo”?
Patrycja Piasecka-Sulej: Powody mogą być bardzo różne: traumatyczne przeżycia, problemy w związku, ale także choroby obniżające libido, takie jak depresja czy zaburzenia hormonalne. Również zaburzenia seksualne – pochwica u kobiet czy brak wzwodu u mężczyzn – mogą powodować niechęć do współżycia i unikanie seksu. Mniejsze potrzeby seksualne mogą odczuwać także osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków. Często pary rezygnują na jakiś czas z seksu, kiedy kobieta jest w ciąży lub gdy urodziło im się dziecko. Przyczyny te są zwykle przejściowe, od niedawna zwraca się natomiast uwagę na aseksualizm, czyli trwałe nieodczuwanie pociągu seksualnego wobec innych osób. Bywa, że osoby aseksualne pobierają się, jednak w ogóle nie uprawiają seksu.

Czy „białe małżeństwo” to nowe zjawisko?
Zawsze...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI