Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

2 czerwca 2019

NR 6 (Czerwiec 2019)

Żółć z sieci

0 356

Angażowanie się w kłótnie na Facebooku, wyzłośliwianie i wyżywanie na innych w komentarzach wcale nie poprawia samopoczucia. Przeciwnie: agresywne zachowania w sieci tylko pogłębiają zły nastrój.

Czy zdarzyło się, że przewinąłeś w dół artykuł na stronie internetowej, żeby zobaczyć zamieszczone pod nim komentarze? Czy nie zaskoczyły cię negatywne posty, na których pisanie ktoś najwyraźniej poświęcił sporo swojego cennego czasu? Nie byłeś zdziwiony pełnymi złośliwości komentarzami albo prowokującymi konflikty wpisami?

Czy zastanawiałeś się, co popycha ludzi do takich agresywnych zachowań w Internecie?

Toksyczni mężczyźni szukają w sieci zwady

Razem z Teresą Gobble i dr. Aaronem Rochlenem, moimi współpracownikami z University of Texas w Austin, postanowiłem bliżej przyjrzeć się interakcjom online. Jako że w badaniach koncentruję się głównie na zdrowiu mężczyzn, interesowało mnie zwłaszcza zachowanie panów. Nasze badania objęły 402 mężczyzn z całych Stanów Zjednoczonych; wyniki zostały opublikowane na łamach „Psychology of Men & Mas-
culinity”.

POLECAMY

Interesował nas czas spędzany przez mężczyzn w mediach społecznościowych. Z wcześniejszych badań wynikało bowiem, że osoby, które spędzają więcej czasu online, angażują się w więcej zachowań negatywnych w sieci, np. w kłótnie. 

Postanowiliśmy jednak przyjąć szersze podejście i mierzyć zachowania zarówno negatywne (np. negatywne komentarze albo rozpamiętywanie negatywnych komentarzy innych osób już po wylogowaniu się), jak i pozytywne (np. miłe i przyjazne komentarze albo przypominanie sobie pozytywnych komentarzy innych po wylogowaniu się). Okazało się, że im więcej czasu badani spędzali w sieci, tym częściej angażowali się w zachowania pozytywne, jak i negatywne.

Jako że w badaniach koncentrujemy się na męskim zdrowiu, mierzyliśmy również tzw. toksyczną męskość, która może przejawiać się między innymi skra...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy