Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

6 stycznia 2019

NR 1 (Styczeń 2019)

Zbiorowy pępek świata

0 662

Różne nacje żywią przekonanie, że są pępkiem świata, a inni powinni brać z nich przykład, albo przynajmniej uczyć się od nich dobrych obyczajów.

Narcyzm przez długi czas zaliczano do zaburzeń osobowości. Osoby narcystyczne starają się koncentrować na sobie uwagę, podkreślając swoją wyjątkowość. Gotowe są wiele zrobić, by zyskać uznanie i podziw.

Bardzo silnie przeżywają brak zainteresowania własną osobą, swoimi zaletami i talentami. Jednak ostatnio z uwagi na coraz większą częstość występowania narcyzm przestał być traktowany jako zaburzenie osobowości. Co więcej, może mieć także odmianę grupową. Różne nacje żywią przekonanie, że są pępkiem świata, a inni powinni brać z nich przykład, albo przynajmniej uczyć się dobrych obyczajów. Co więcej, tendencja do pouczania innych nie spotyka się z wdzięcznością. Inne grupy za nic mają te nauki, gdyż same przekonane są o swojej wyjątkowości. 

POLECAMY

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że traktowanie własnej ojczyzny jako centrum wszechświata jest wyłącznie polską przywarą. Tak jednak nie jest. Yuval Noah Harari w swej niedawno wydanej książce 21 lekcji na XXI wiek podaje przykłady innych krajów. Grecy sądzą, że ich kraj stał się źródłem cywilizacji dzięki stworzeniu demokracji oraz takim postaciom, jak Sofokles i Arystoteles. Z kolei zdaniem Chińczyków osiągnięcia Zachodu czy krajów islamu są marną kopią ich własnych pomysłów z czasów dynastii Xia i Shang. Hindusi uważają, że w ich eposie Mahabharata znajduje się opis broni jądrowej. Nasz kraj nie pozostaje w tyle. Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową w 1853 roku. Szkocki samouk James Bowman Lindsay zbudował w 1835 roku nadającą się do użytku lampę elektryczną. Metro londyńskie uruchomiono w czasie zbliżonym do powstania styczniowego. Podobne przykłady można mnożyć. 

Warto sięgn...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy