Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

13 maja 2019

NR 5 (Maj 2019)

Z Paluszka Paluch

0 571

Dorastanie wymaga opuszczenia gniazda rodzinnego, a bajka o Tomciu Paluchu pokazuje, że warto to zrobić.

Steak and kidney pie

(paj ze steku i nerek)


25 dag mięsa wołowego lub cielęcego jak na gulasz
25 dag nerek wołowych albo cielęcych
1 szklanka mleka
2 cebule
20 dag pieczarek
2 łyżki smalcu lub oliwy
2 łyżki mąki
200 ml bulionu 
1 opakowanie ciasta francuskiego
1 jajko, sól, pieprz

POLECAMY

Nerki pokroić na kawałeczki i wymoczyć w mleku przez godzinę. Mięso stłuc i pokroić na kawałki, wymieszać z odcedzonymi nerkami. Posolić, dobrze popieprzyć i obtoczyć w mące. Mięso, nerki oraz cebulę smażyć na ostrym ogniu, mieszając, aż lekko zbrązowieje. Dodać pieczarki, zmniejszyć ogień, smażyć jeszcze 10 minut.

Przełożyć nadzienie do formy o średnicy 30 cm. Wlać bulion do rondla i zeskrobać to, co przywarło. Wlać do farszu. 

Kiedy farsz wystygnie, przykryć go płatem ciasta francuskiego. Z pozostałego ciasta można poukładać na wierzchu dowolne wzory. Brytyjczycy układają je z kawałeczków wykrojonych w listki, ale mogą być warkocze albo pawie pióra. Ważne jest, by ponakłuwać ciasto w kilku miejscach ostrym nożem. Warto też posmarować je rozkłóconym jajkiem.

Piec w temperaturze 150oC około godziny, aż ciasto będzie złocistobrązowe. Jeść na gorąco. Wystarczy na sześć porcji. Można odgrzewać.

 

Tę bajkę wystawił ostatnio krakowski Teatr Psyche – jego głównym zadaniem jest psychoterapia i rehabilitacja psychospołeczna osób, które przeżyły poważne załamanie psychotyczne. Wcześniej zespół pracował nad antycznymi dramatami, a także wielkimi tragediami Szekspira. Skąd Tomcio Paluch?

Opowieść o malutkim jak palec Tomie narodziła się w Wielkiej Brytanii, a do literatury pisanej weszła – jako straszydło – w szesnastym wieku. W następnym stuleciu, jako historia niezwykłych przygód, trafiła na deski sceniczne w sztukach Henry’ego Fieldinga. Jest jeszcze wersja francuska Charles’a Perraulta (ta stała się kanwą krakowskiego przedstawienia) i aż dwie niemieckie braci Grimmów. Niezależnie od wersji Tomcio – dzięki bystrości i sprytowi – zawsze wydobywa się z niebywałych tarapatów. Nierzadko narusza swymi poczynaniami normy moralne, lecz nie spotyka go za to „zasłużona kara”. 

Na ogół jest jedynakiem, ale u Perraulta – najmłodszym z braci. U Grimmów opuszcza dom rodzinny, bo namówił ojca, by go sprzedał! Ale już w drugiej niemieckiej wersji rodzice zgadzają się na jego odejście w świat i nawet wyposażają go na drogę. W wersji francuskiej, podobnie jak Jaś i Małgosia, zostaje z braćmi porzucony w lesie. 

Tarapaty Tomcia po części wynikają z jego mikrych rozmiarów – oto schował się w sianie i zjadła go krowa. Po części zaś wiążą się właśnie z narusze...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy