Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

5 marca 2019

NR 3 (Marzec 2019)

Wiedźma z piernikowej chatki

258

Co psychologowie i psychiatrzy powiedzieliby o paluszku Jasia z bajki braci Grimm? 

Cymes

50 dag marchwi
2 łyżki miodu
2 łyżki masła
1 łyżeczka gruboziarnistej musztardy
½ łyżeczki soli

Marchewki, najlepiej średnie, obrać, opłukać i gotować 15 minut w niewielkiej ilości osolonej wody. Ostudzić. Wyjąć z wody. Odwar odstawić, bo się przyda. Pokroić marchewki w plasterki grubości ok. 2 mm. Do płaskiego rondla lub głębokiej patelni wlać miód, roztopić i lekko skarmelizować, dodać masło, musztardę i plasterki marchwi, dobrze wymieszać, żeby marchew się przyrumieniła. Dusić, podlewając po trochu wywarem z marchwi, na bardzo małym ogniu, aż marchewka wchłonie i masło, i miód. Podawać na ciepło.

Ten przepis przeszedł, nie wiadomo jak, przez Kanadę. Gdzieś po drodze przyjął indyjski sposób przyprawiania jarzyn gorczycą. W wersji bardziej indyjskiej czarną gorczycę na początku trzeba prażyć na suchej patelni, aż ziarenka popękają.

POLECAMY

 

Opowieść o Jasiu i Małgosi to bajka braci Grimm z początków dziewiętnastego wieku. Jak w wielu ich bajkach dzieciom – chłopcu i dziewczynce – zagraża zło, czyhające poza domem rodzinnym. Lecz, inaczej niż Czerwonemu Kapturkowi, niebezpieczeństwo tkwi także w domu.

I, tak samo jak w przypadku Śnieżki, uosabia je macocha. Zło tej zastępczej matki wyraża się w otwartym przedkładaniu prawa zachowania własnego życia nad prawo zachowania gatunku. 150 lat później Antoni Kępiński twierdził, że w trudnych warunkach – a Grimmowie odwoływali się do klęski głodu – przetrwaniu sprzyja kierowanie się tym drugim z praw biologii. Popularność postaci złej macochy sugeruje, że troska o cudze dzieci jest trudniejsza niż o własne. Wyczuwano to, chociaż nie wiedziano jeszcze o istnieniu genów ani o zasadzie propagacji własnego genomu. 

Zanim psychologowie i psychiatrzy zajęli się przemocą seksualną wobec dzieci, przedmiotem zainteresowania interpretatorów bajki stał się paluszek Jasia. Wiedźma z piernikowego domku, w którym znalazły schronienie opuszczone w lesie dzieci, chciała chłopca schrupać. Wpierw jednak zamierzała go do schrupania przygotować. Stan gotowości o...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy