Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

20 kwietnia 2022

NR 5 (Maj 2022)

W świecie ułudy

0 364

Wybitni fotograficy starali się oddać prawdę o fotografowanych osobach. Portrety Alberta Camusa czy Trumana Capote autorstwa Henri Cartier-Bressona nie zawierają żadnych upiększeń, np. na ich twarzach widać zmarszczki, ale jednocześnie fotografowi udało się uchwycić ważne właściwości tych pisarzy i filozofów. Cartier-Bresson uznawany jest za wybitnego przedstawiciela fotografii „szczerej”. Fotografował sceny z życia codziennego, niczego nie upiększając. Może wynika to z faktu, że uprawiał on fotografię analogową. Retuszowanie fotografii było wówczas bardzo pracochłonne i nie zawsze udawało się uzyskać zadowalający rezultat. 
Wraz z rozpowszechnieniem się fotografii cyfrowej sytuacja zmieniła się diametralnie. Możliwości oferowane przez programy do edycji fotografii obejmują różne sposoby upiększania portretowanych osób czy pejzaży. Klienci biur turystycznych zachwycają się pięknem kraju, który zamierzają odwiedzić; na miejscu czar pryska i zieleń bujnej roślinności zastępują widoki wyschniętych krzewów. Przy fotografowaniu ludzi można usunąć im zmarszczki, pieprzyki na twarzy czy podbródek. Można też zmienić odcień ich skóry. Ktoś o bladej twarzy zyskuje opaleniznę. Czasami ingerencje idą tak daleko, że nagle ktoś o obfitych kształtach staje się szczupły, a na brzuchu mężczyzny pojawia się imponujący kaloryfer.
W mediach społecznościowych wszyscy stosują podobną konwencję – starają się przedstawić siebie w najkorzystniejszym świetle. Pojawia się tu interesująca asymetria. Wiemy, jakie zabiegi musieliśmy wykonać, by wyglądać bardziej korzystnie. Natomiast nie znamy zabiegów, jakimi posłużyli się inni, by przedstawić swój „udoskonalony” wizerunek. Wierzymy, że wyglądają tak, jak na zdjęciach. W efekcie, porównując siebie z innymi, czujemy się gorsi, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, jak faktycznie sami wyglądamy. 
W efekcie opisane zjawisko prowadzi do idealizacji innych przy jednoczesnym pogorszeniu obrazu własnej os...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy