Ty i ja, my i wy

Style życia

Przekonania przestają być orężem służącym do walki, gdy pamiętamy, jak bardzo świat nas przewyższa – zarówno wierzących, że ma on Przedwiecznego Ojca, jak i tych, co inaczej myślą o Nieogarnionym.

Żyjemy w innych światach, bo inne mamy za sobą doznania i doświadczenia. Każdy widzi coś innego, inaczej patrzy. Zauważam coś, bo mój wzrok tego szuka, a Twój już nie: różne są nasze oczekiwania i obawy, bo nasze życie różnie upływa, a choćby nawet płynęło tym samym nurtem, to jednak teraz tkwi w innym punkcie.

POLECAMY

Patrząc ze swojej perspektywy, myślisz, że jest tak i tak: a ja z mojego miejsca widzę, że jest inaczej.

Banał! Tak zawsze było i będzie. A jednak możemy się spierać o to, jaki jest obraz przed naszymi oczami. Spór bywa ostry, gorący, jak wtedy, gdy ja widzę szklankę na wpół pustą, a ty na wpół pełną. Różnice poglądów mogą nas odsunąć daleko od siebie i zbratać z odmiennym środowiskiem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo przypadkowe są poglądy. Nie warto się przy nich upierać. Lepiej przechylić głowę, pod innym kątem spojrzeć na niepełną szklankę.

Inna sprawa, gdy w grę wchodzą nie tyle poglądy, co głębokie przekonania, które zdają się obejmować cały horyzont. Nasze oczy i myśli odnajdują wciąż te same punkty oparcia, które wyznaczają rzeczywistość.

Trudno się porozumieć z kimś, kto żyje w innym zestawie takich punktów. Swoim wyborem przeczy mojemu wyborowi. Nie możemy się spotkać, bo poza swoim horyzontem czujemy się źle, niepewnie, pełni...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

POLECAMY

Przypisy