Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

2 czerwca 2019

NR 6 (Czerwiec 2019)

Polska historia

118

Kiedy zło czuje się w swoim kraju jak w domu, jest źle. Bardzo źle.

Opowiem wam prawdziwą straszną historię. Jest polska i bardzo świeża. Niestety, mimo tej świeżości niezbyt ładnie pachnie.

POLECAMY

Zdarzyło wam się otrzeć o Zło? Angielski myśliciel Terry Eagleton uważa, że tylko pojedyncze jednostki ucieleśniają Zło metafizyczne, diabelskie. Moim zdaniem ziarna takiego Zła tkwią w wielu ludziach. Może we wszystkich i to tylko kwestia odpowiednich okoliczności, by zło się uaktywniło? Uważam też, że wiele zła, małego i dużego, dzieje się tylko dlatego, że ludzie uważający się za przyzwoitych nic nie robią. A potem nagle okazuje się, że jest za późno i trwa wojna, w której sąsiad zabija sąsiada.

W pociągu z Warszawy do Bydgoszczy spotkałam postać ze swojej książki sprzed kilku lat. W tym człowieku ziarno zła już zapuściło korzenie. W Ciemno, prawie noc wykorzystywałam literacko przetworzony hejt z forów internetowych. Stworzyłam z anonimowych trolli-nienawistników chór pojawiający się w opowieści o Alicji Tabor, która wraca do miasta swojego dzieciństwa i zanurza się w przeszłość, by zrozumieć, skąd wzięło się zło towarzyszące losom jej rodziny. Członkowie chóru-bluzgu są przerysowani i karykaturalni. Przesadzam, mówiono, tacy ludzie nie istnieją napr...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy