Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

12 stycznia 2022

NR 2 (Luty 2022)

Orły kontra Grzechotniki

0 254

Konflikty od dawna budziły zainteresowanie nie tylko polityków czy wojskowych, lecz także psychologów. Jednak psychologowie w odróżnieniu od dwóch poprzednich grup byli bardziej zainteresowani łagodzeniem konfliktów oraz ich rozwiązywaniem. Od początku zauważono, że konflikty pojawiają się wtedy, kiedy spotykają się grupy o różnej tożsamości. Te grupy mogły istnieć wcześniej, ale mogły zostać wydzielone z jakichś większych grup. Ważnym elementem tych grup są różne sposoby zaznaczania ich odrębności. Kibice noszą szaliki oraz koszulki w barwach ukochanej drużyny. Na demonstracjach też pojawiają się różne sposoby ukazywania tego, że należy się do pewnej grupy.
Bardzo dobrym przykładem powstawania konfliktu międzygrupowego jest eksperyment przeprowadzony przez Muzafera Sheriffa. Wzięli w nim udział chłopcy, którzy się wcześniej nie znali i nie sprawiali wcześniej żadnych kłopotów wychowawczych. Uczestniczyli oni w obozie letnim położonym na odludziu. Podzielono ich na grupy, z których jedna nosiła nazwę Orły, zaś druga Grzechotniki. Początkowo obie grupy nie wiedziały o swoim istnieniu. Umożliwiono obu grupom zżycie się ze sobą przez okres kilku dni. W kolejnej fazie badania spotykały się ze sobą i uczestniczyły w różnych zawodach. Początkowo chłopcy z każdej grupy dopingowali tylko swoich, potem jednak stopniowo rozwijała się niechęć do grupy przeciwnej, przeradzając się niekiedy w wyraźną wrogość. Członkowie grupy własnej oceniani byli jako sprawniejsi, bardziej koleżeńscy i uczciwi, natomiast chłopcom z grupy obcej przypisywano niemal wyłącznie cechy negatywne. 
Ponieważ wrogość między grupami stopniowo rosła, Sheriff podjął próbę rozwikłania tej niepokojącej sytuacji. Udało się to dopiero wtedy, kiedy obie grupy musiały wykonać jakieś zadanie wymagające współdziałania. Cel musiał być wspólny dla obu grup i musiał być przez nie zaakceptowany. Zauważmy, że grupy, zanim się spotkały, jakiś czas funkcjonowały niezależni...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy