Niepewność przekleństwem kobiet - Lerner Helene

Materiały PR

Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, na pewno znajdziesz przynajmniej jedną kobietę, która nie wykorzystuje swojego potencjału, a powinna zajmować wysokie stanowisko, być liderką, przywódcą. Być może to Twoja przyjaciółka, a może TY?

Przeczytaj fragment książki:

Aktywne działanie jako sposób na zmianę oblicza strachu

Mit

POLECAMY

Na razie sobie z tym nie poradzę. Nie jestem gotowa.

Prawda

Poradzisz sobie! Jeśli czegoś nie umiesz, to się nauczysz albo to komuś zlecisz.

Przed osiągnięciem spektakularnego sukcesu często powstrzymuje nas strach. Może on zaburzać naszą rzeczywistość. Często opiera się na nieprawdziwych przekonaniach, między innymi na bezpodstawnych przesądach dotyczących płci. Wystarczy jednak stanąć na wysokości zadania i podjąć konkretne działanie, aby ten strach przezwyciężyć.

Już sama wizja działania może wyzwalać strach, ponieważ wiąże się z koniecznością opuszczenia własnej strefy komfortu. Nie ma w tym jednak nic złego, ponieważ podejmowanie wyzwań pozwala nam się rozwijać. Pewność siebie przejawia się w gotowości do wypływania na nieznane wody i podejmowania kolejnych słusznych działań, a także oswajania się z tym, co powoduje, że czujemy się nieswojo.

Giusy Buonfantino, prezes North America Baby [&] Child Care w firmie Kimberly-Clark, przyjechała do Stanów Zjednoczonych z Włoch. Na miejscu musiała stawić czoła wielu wyzwaniom. Choć było to dla niej zupełnie nowe doświadczenie, postanowiła nie przejmować się odczuwanym strachem.

„W pracy zetknęłam się z ludźmi, którzy z powodu mojego akcentu zdawali się mnie nie rozumieć – wyznała. – Aby zwiększyć własną skuteczność komunikacyjną, zaczęłam się więc posługiwać gestami. Podczas spotkań unosiłam rękę, aby wyrazić chęć wyrażenia swojego zdania”.

Giusy postanowiła nie akceptować istniejącego status quo, dzięki czemu wzmocniła swój wizerunek jako kreatywnego innowatora i silnego przywódcy. Innym kobietom radzi przede wszystkim cały czas formułować sugestie: „Zachęcam kobiety do tego, aby przedstawiały swoje wyjątkowe pomysły, aby nie zachowywały ich dla siebie. Wyrażajcie swoje zdanie. Nie milczcie. Podczas spotkań podnoście rękę”.

David Bidmead, lider globalny działu obsługi klienta międzynarodowego w firmie Marsh, dodaje: „Ludzie bardziej docenią twoje opinie i łatwiej dostrzegą ich wartość, jeśli ego zostawisz za drzwiami i nie będziesz się zachowywać, jakbyś miał monopol na prawdę” (ta uwaga dotyczy przedstawicieli obu płci). David powiedział mi również, że jeśli kobieta chce zostać wysłuchana, to powinna przedstawiać swoje opinie regularnie, a nie tylko od czasu do czasu.

Postępowałam zgodnie z tą radą na początku mojej pracy w New York Times. Pewnego razu zostałam niespodziewanie oddelegowana na spotkanie organizowane na wysokim szczeblu. Miałam wystąpić w zastępstwie jednego z liderów. Moi bezpośredni przełożeni pracowali akurat w terenie, dlatego zadanie

zostało powierzone mnie. Po raz pierwszy w życiu miałam stanąć oko w oko z przedstawicielami ścisłego kierownictwa. Było to dla mnie duże wyzwanie. Nie miałam czasu odpowiednio się do tego przygotować.

Spotkanie odbywało się na piętrze, na którym znajdowały się gabinety dyrektorów. Wysiadałam z windy bardzo zdenerwowana. Zgodnie z sugestią Davida weszłam na zebranie, ego pozostawiając za drzwiami. Pomyślałam: „Spróbuj się na coś przydać. W razie potrzeby proponuj pomoc”.

Bardzo uważnie słuchałam wszystkiego, co inni mówili podczas zebrania. Uczestniczący w nim mężczyźni dyskutowali o pewnym problemie. Miałam pomysł, jak można by go rozwiązać, więc zabrałam głos. Muszę przyznać, że mówiłam nieco niepewnie, ale mimo to pozostali uważnie mnie wysłuchali. W wyniku tego doświadczenia członkowie kierownictwa firmy dostrzegli we mnie potencjał przywódczy.

Iskierka Pewności Siebie

Jeśli słyszysz w głowie głos, który ci mówi: „Nie angażuj się”, pamiętaj, że to tylko głos. Twój strach może wynikać z zupełnie nieuzasadnionych obaw dotyczących konsekwencji podjęcia zdecydowanych działań. Po chwili zastanowienia stwierdzisz zapewne, że ten strach nie ma racji bytu. Wówczas wizja aktywnego działania przestanie cię tak bardzo przerażać.

Informacje szczegółowe:

Niepewność przekleństwem kobiet

Lerner Helene

Tłumaczenie: Bartosz Sałbut

ISBN 978-83-01-18497-1

Cena: 49 zł

Wyd. 1; 152 str.; format B5; oprawa zintegrowana

http://ksiegarnia.pwn.pl/Niepewnosc-przeklenstwem-kobiet,298484147,p.html

Nota od Wydawcy:

Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, na pewno znajdziesz przynajmniej jedną kobietę, która nie wykorzystuje swojego potencjału, a powinna zajmować wysokie stanowisko, być liderką, przywódcą. Być może to Twoja przyjaciółka, a może TY?

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego kobiety nie dość często zajmują stanowiska wyższego szczebla w biznesie, polityce, organizacjach pozarządowych? Problemem jest pewność siebie rozumiana jako odwaga podejmowania działań, których rezultatów nie da się przewidzieć. Kto nie ryzykuje, nie pije szampana! A perfekcjonistki, które podejmują jedynie działania skazane na sukces, nie podejmując ryzyka, z reguły nie osiągają swoich celów. Ta książka ma pokazać, że kobiety sukcesu, też czasem się boją, ale mimo strachu podejmują wyzwania, działają.

Bazując na doświadczeniu swoim, uznanych kobiet biznesu oraz badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród kobiet pracujących, autorka przedstawia praktyczne strategie, aby obalić mit niepewności i lepiej radzić sobie z trudnościami i uprzedzeniami na rynku pracy. Dla swoich czytelniczek stworzyła również trzydzieści Iskierek Pewności Siebie – prostych i skutecznych ćwiczeń, których zastosowanie pomoże w rozwoju kariery zawodowej zarówno liderkom, jak kobietom, które dopiero marzą o awansie osiągnąć sukces.

***

Helene Lerner

Dziennikarka (The New York Times), znana prezenterka telewizyjna, autorka wielu książek.

Od lat porusza problemy kobiet. Jest trenerem, prowadzi szkolenia, doradza korporacjom w kwestiach przywództwa.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI