Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

5 marca 2019

NR 3 (Marzec 2019)

Jak zabić stereotyp

328

Głowa w piasek i woda w usta – nasze najpowszechniejsze strategie społeczne.

Ośmieszanie stereotypów ma długą tradycję, a z drugiej strony w każdym stereotypie jest – podobno – ziarno prawdy. Jak się okazuje stereotypy są międzynarodowe, zwłaszcza jeśli dotyczą grup etnicznych zamieszkujących w więcej niż jednym kraju. 

Przypadkiem obejrzałem francuski film „Żydzi są wszędzie”, dowcipnie prezentujący zestaw stereotypów na temat Żydów i poddający je dekonstrukcji. Film podzielony jest na rozdziały, w każdym dostajemy niezależną względem innych historię. Łącznikiem są fragmenty z sesji terapeutycznej, gdzie niejaki Yvan opowiada o francuskim antysemityzmie i o tym, jak to jest być Żydem we współczesnej Francji.

Rozdział pierwszy filmu „Żydzi są wszędzie” (ang. „They are everywhere”) zaczyna się na balu w Austrii. Bohaterka, Marie LeBlanc, wzorowana na córce LePena, tańczy z byłym nazistą. Liderka faszyzującej partii twierdzi: „Austria jest wielka i wspaniała. Czysta i biała. Ani jednego czarnego, Araba, żadnych dżelab i kwefów. I ani jednego Żyda”. Jej mąż Boris chwali się, że był jednym z pierwszych, którzy weszli do Urugwaju z SS. Po powrocie do kraju dowiaduje się, że zmarła jego babcia i że była Żydówką. Po prostu nie przyznała się do swego pochodzenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę poglądy wnuka. To zaś automatycznie czyni z niego Żyda, bowiem żydostwo przekazywane jest w linii żeńskiej. Budzi to oczywiście panikę. Liderka partii antysemickiej nie powinna mieć nikogo takiego w rodzinie. W małżeństwie panuje wzajemna niechęć, dlatego nie dziwi, że mąż szantażuje żonę: on zatrzyma wiedzę dla siebie, ona przekaże mu stanowisko szefa partii. W celu wyjaśnienia tego zwrotu zmuszona jest udawać chorobę nowotworową.

POLECAMY

Co ciekawe, LeBlanc nie unika wywiadów w niesprzyjających mediach, nie jest też tępą siepaczką. Na pytanie prowadzącego audycję, dlaczego bojówki jak zwykle w czasie dem...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy