Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

28 maja 2019

NR 5 (Maj 2019)

Cebulowe newsy

0 533

Z telewizji publicznej dowiedziałem się niedawno, że związek homoseksualizmu z pedofilią dotyczy Europy i Ameryk, ale nie występuje w Afryce. Łzy poleciały.

A gdzieś a kiedyś na Dzikim Zachodzie przy wodą wypełnionych baliach z gospodą w tle wisiała w mieścince kartka: Podstawy korzystania z kąpieli – Zakaz cudzołóstwa, defekacji i wygłupów. Umiejętność czytania nie została wtedy jeszcze poddana procesowi wtórnej analfabetyzacji odsmartfonowej. Jednak i wtedy, i teraz tekst niekoniecznie bywałby dostępny użytkownikom kąpieliska. 
Przestrzenią wspólną, w której spodziewamy się nienastąpienia cudzo-, defe- i wygłu- czynności, jawi się w powyższym przykładzie oczywiście woda. My również dzielimy z innymi wspólne i niekoniecznie wodne przestrzenie, bez Dzikiego Zachodu, kurzu prerii i patyny historii. Nasze wspólne przestrzenie również podlegają obwarowaniom. Reguły zmieniają się w zależności od kultury, czasu, czyli Zeitgeistu, który naoglądał się był geopolityki. Pomimo tych zmiennych chodzi o to samo – zapewnienie komfortu w przestrzeni zbiorowej. 
Najwspólniejsza nam – zelektryfikowanym i podłączonym do sieci społecznościom – jest chyba bańka informacji. Przyjmujemy, że każde info – jeśli nie zaznaczono inaczej, jako: satyra, demotywatory, wieczór kabaretowy etc. – pozostaje w zgodzie z rzeczywistością. Zatem czytając o zaręczynowym pierścionku pieśniarki Dody, tak ciężkim, że z trudem unosi dłoń celem pozdrowienia fanów, zakładamy, że to prawda. Chyba że dowiedzieliśmy się o pierścionku ze źródła zmąconego typu pudelkowego. Wtedy doszukujemy się żartobliwej lub obraźliwej intencji, np. diament z pierścionka był tak mikry, że pieśniarka dłonią wymachiwała niby osoba porażona przez węgorza elektrycznego.
Niestety, nie zawsze stosujemy się do regulaminu współżycia, czego dowodem są choćby liczne rozwody. Podobno za pięć lat liczba rozwodów przewyższy liczbę małżeństw przy niezmiennej i stabilnej liczbie biskupów, a jedyną nadzieją dla promałżeńskiej statystyki zdaje się być legalizacja związków je...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy