Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?

Proste i jasne wskazówki pomogą ci stworzyć lepsze życie dla siebie i dla tych, których kochasz.

Steven C. Hayes

autor bestsellera W pułapce myśli

Jak często reagujesz w sposób, którego później żałujesz? Obwiniasz, krytykujesz, narzekasz, stawiasz nierealne żądania bądź wycofujesz się, zamykasz w sobie i czujesz się zraniony? Po wszystkim rozpamiętujesz sytuację, przeżywasz ją na nowo, cierpisz z powodu poczucia winy. Powtarzasz sobie, że następnym razem będzie zupełnie inaczej, ale ostatecznie reagujesz dokładnie tak samo.

Czas przestać budować mury, a zacząć tworzyć więzi!

Przyczyną trudności w relacjach międzyludzkich są głęboko zakorzenione, nieuświadomione schematy powstałe jako efekt toksycznych doświadczeń w dzieciństwie. Autorzy – odwołując się do terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania – tłumaczą, w jaki sposób powodują one problemy z zachowaniem i prowadzą do utrwalenia niesprawdzających się strategii działania, które ostatecznie uniemożliwiają budowanie zdrowych relacji.

Aby uniknąć wspomnianych trudności, musisz odciąć się od negatywnych przekonań na temat swojej osoby i swoich stosunków ze światem, a także jasno określić własne wartości i kierować się nimi. Opisane w książce techniki i przykłady pomogą ci rozpoznać i zrozumieć występujące u ciebie schematy, a dzięki praktycznym ćwiczeniom uwolnisz się od tego, co cię blokuje i utrudnia ci budowanie satysfakcjonujących związków.

Jeśli chcesz zbudować szczęśliwe, oparte na wartościach relacje, dowiedz się, jak:

  • rozpoznać i zmienić negatywne wzorce postępowania w kontaktach z ludźmi,
  • kontrolować swoje reakcje na czynniki uaktywniające schematy,
  • wyzwolić się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i emocji,
  • wykorzystać techniki uważności w interakcjach z ludźmi,
  • kierować się swoimi wartościami w kontaktach z bliskimi,
  • stosować pozytywne strategie komunikacyjne.

Stań się osobą, jaką chciałbyś być, i zbuduj relacje, jakich pragniesz!

Czy zauważasz, że w relacjach z ludźmi czegoś ci brakuje? Że udajesz w nich kogoś, kim naprawdę nie jesteś? Że one szybko się rozpadają lub że jest ci trudno je nawiązywać? A może charakteryzują je ciągłe wzloty i upadki? Jakiekolwiek są twoje relacje, jeżeli tylko uważasz je za mało satysfakcjonujące, to sięgnij po książkę „Relacje na huśtawce”. Autorzy w bardzo czytelny sposób łączą podejście terapii schematu oraz terapii akceptacji i zaangażowania, aby opracować praktyczne techniki rozpoznawania powstałych w wyniku wcześniejszych doświadczeń schematów, które odpowiadają za późniejsze zachowania w relacjach z ludźmi, a także metody radzenia sobie z tymi schematami.
dr n. społ. Maria Cyniak-Cieciura
przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej,
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
***

To, jak czujemy się w relacjach, w dużej mierze zależy od wczesnych schematów, będących odzwierciedleniem trudnych doświadczeń z naszego dzieciństwa. W dorosłości te emocjonalne ślady przeszłości są jak ruchome piaski – wciągają coraz głębiej, aż w końcu możemy w nich utonąć. „Relacje na huśtawce” to książka o tym, jak rozpoznawać u siebie owe wczesne schematy i radzić sobie zdrowo mimo ich posiadania. Autorzy zabierają czytelnika w podróż ku zmianie, w bardzo przystępny sposób przedstawiając wiele praktycznych narzędzi pozwalających bardziej świadomie kierować swoim zachowaniem oraz realizować własne wartości.
Przemysław Mućko
autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu „Integral”
***

Autorzy udzielają wielu zaskakująco prostych odpowiedzi na często skomplikowane pytania. Ta książka to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą poprzestać na rozważaniach teoretycznych, ale chciałyby kształtować swoje życie w codziennej pracy nad sobą. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a prezentowane przykłady obrazują procesy zachodzące w relacjach z innymi oraz w nas samych. Ćwiczenia i podpowiedzi dotyczące tworzenia konstruktywnych wzorców relacji wzmacniają poczucie, że na każdym etapie naszego życia zmiana jest możliwa. Ważne jest, aby zaczynać ją od samego siebie.
Magdalena Sękowska
psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS w Poznaniu
***

Autor:Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev, Michelle Skeen

ISBN: 978-83-7489-752-5

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 190x245 mm

Liczba stron: 176 s.

Cena detaliczna: 39,90 zł

Patronaty: „Charaktery”, Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Zdrowa Głowa

www: https://goo.gl/qXEThc

Wybierz format