Radość. Co możemy zrobić, aby mieć dobre relacje ze sobą i światem

Każdy z nas da nieco inną odpowiedź, inaczej rozłoży akcenty, ale wszystkie odpowiedzi pewnie będą się sprowadzały do jednego: żeby czuć radość. Autorzy – znakomici psychoterapeuci i psychologowie Anna i Krzysztof Srebrni – pomagają nam odnaleźć radość, ten najprostszy życiowy kompas w naszych codziennych poszukiwaniach. Bo najszybciej zorientujemy się, co jest dla nas dobre, po tym, czy to nam sprawia radość. „Nie uśmiecha mi się to” – mówimy, gdy czegoś się obawiamy i nieświadomie chcemy tego uniknąć, bo czujemy, że to nie jest „nasze”. To, co daje nam radość, karmi nasze wewnętrzne dziecko, przynosi spełnienie, satysfakcję i przybliża nas do prostoty i naturalności. Do życia, które cieszy – nas i innych.

Anna Srebrna jest psychologiem, akredytowanym przez Izbę Coachingu coachem i superwizorem, certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie.

Krzysztof Srebrny jestem psychoanalitykiem, psychoterapeutą psychoanalitycznym, superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Założyciel Szkoły Podstaw Psychoterapii Psychoanalitycznej. Prowadzi prywatny gabinet w Sulejówku.

W terapii czy coachingu ludzie często orientują się, że nie realizują jakiejś ważnej dla siebie wartości. Zapomnieli o niej przez lata, zostawili ją pod dywanem, aż pewnego dnia przypomnieli sobie o jej istnieniu i poczuli silną potrzebę, by powróciła do ich życia. Na przykład ktoś zagalopował się w ciężkiej pracy na rzecz korporacji i nagle czuje: ja chcę mieć rodzinę, chcę gotować dzieciom i mężowi, mieć się do kogo rano uśmiechnąć, mieć z kim wyjechać w góry. Gdy pojawiają się takie myśli, kontakt z wartością, to jest szansa, że zaczniemy szukać sposobu, jak zrealizować tę utęsknioną wartość. Na przykład postanowimy rzadziej zostawać w pracy po godzinach, a w tym odzyskanym czasie spotykać się z przyjaciółmi, poznawać nowych ludzi. Często są to drobne kroki, i to na poziomie zachowań, ale dzięki nim możemy wiele zmienić. W podjęciu tych kroków może pomóc znany zestaw pięciu pytań coachingowych: czego mogę robić więcej?, czego mogę robić mniej?, co mogę robić inaczej niż do tej pory?, co nowego mogę zacząć robić?, co mogę przestać robić? To jest rodzaj takiej miękkiej i w miarę bezpiecznej drogi przyglądania się temu, w którą stronę iść, jakie części siebie rozwijać, wzmacniać, odkrywać.

(z rozmowy We własnych butach)

Książkę zamówisz tutaj.

Wybierz format