Pożegnaj wagę. Jak wykorzystać techniki ACT w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki - Joseph Ciarrochi, Ann Bailey, Russ Harris

Wszelkie diety cud i trendy fitness mogą stwarzać iluzję utraty wagi, ale rzadko są skuteczne na dłuższą metę. Autorzy proponują odmienne podejście do odchudzania. Wykorzystując techniki zaczerpnięte z terapii akceptacji i zaangażowania, pokazują, jak dokonać trwałych zmian w życiu. Skupiając się na barierach psychicznych, które utrudniają ustalanie i osiąganie celów, promują holistyczne podejście do dobrego samopoczucia, odchudzania i utrzymania upragnionej wagi – takie, które wykracza poza planowanie posiłków, liczenie kalorii i treningi na siłowni.

Z książki dowiesz się, jak zaprzestać działań, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, i skierować swoją energię na to, co zadziała, ponieważ będzie zgodne z twoimi wartościami. Poznasz sposoby radzenia sobie z przykrymi emocjami i bolesnymi myślami, będącymi prawdziwą przyczyną porażki w walce o zrzucenie wagi. A praktyka uważności pomoże ci świadomie dokonać wyboru: dlaczego, co i jak jesz.

Dzięki zamieszczonym w książce przykładom i praktycznym ćwiczeniom dowiesz się, jak:

  • wyznaczać cele zgodne z twoimi wartościami,
  • zmienić destrukcyjne nawyki i zwiększyć samokontrolę,
  • poradzić sobie z wymówkami i nie ulec zachciankom,
  • przerwać błędne koło negatywnych myśli i nieskutecznego działania,
  • rozwinąć w sobie trwałą motywację.


Książka zawiera 7-tygodniowy program ucieczki przed wagą. Opisane w niej narzędzia pomogą ci nie tylko uzyskać pożądane efekty w odchudzaniu i utrzymać upragnioną wagę, ale przede wszystkim cieszyć się dobrym samopoczuciem przez resztę życia.

Walka o uzyskanie upragnionej wagi jest wyczerpująca, a do tego często wydaje się długoterminowo nieskuteczna. Autorzy „Pożegnaj wagę” proponują odmienne podejście. Zamiast odpowiedzieć na pytanie, jak schudnąć, wyjaśniają, jak żyć pełnią życia i w jaki sposób dokonywanie prozdrowotnych wyborów może wspierać wartościowe życie. Z wykorzystaniem metod potwierdzonych w badaniach naukowych uczą, jak określać ważne życiowe wartości, wyznaczać cele, radzić sobie z przeszkodami (trudnymi emocjami, myślami, pokusami). Odpowiadają na pytanie, jak dokonywać wyborów między chwilową przyjemnością a długotrwałym wartościowym życiem i zdrowiem.

dr Joanna Dudek
psycholog, psychoterapeuta, dietetyk
Uniwersytet SWPS

Wyjątkowa książka o poszukiwaniu równowagi. Z jednej strony podkreśla, że diety odchudzające najczęściej niosą za sobą frustrację i nie mają trwałych efektów, z drugiej zaś nie jest kolejną publikacją zniechęcającą do odchudzania. Przeciwnie – w sposób zrozumiały, a jednocześnie opierając się na danych naukowych, autorzy opisują podejście pozwalające uporządkować nawyki żywieniowe i odzyskać zdrowie oraz zadowolenie z siebie.

dr Anna Januszewicz
psycholog, specjalista psychodietetyki,
prezes Towarzystwa Psychodietetyki, Instytut Psychodietetyki


Jako osoba pracująca z ludźmi, którzy nierzadko od wielu lat borykają się z nadwagą, uważam, że ta książka powinna być ich lekturą obowiązkową. Jak wiele problemów można by rozwiązać, gdyby do większego grona dotarła informacja, że dieta to nie tylko dbanie o żywienie, ale przede wszystkim praca z własną psychiką. Książka stanowi swoisty łącznik między ciałem a głową i pozwala zrozumieć, że sukces zależy przede wszystkim od ich integracji.

Andżelika Dominiak
psycholog, psychodietetyk

O autorach:

Dr Joseph Ciarrochi – profesor psychologii na University of Western Sydney, pionier w dziedzinie badań nad terapią akceptacji i zaangażowania, a także uznany trener tego podejścia terapeutycznego. Autor licznych publikacji naukowych. W 2011 roku otrzymał prestiżową nagrodę Australian Research Council Future Fellow. Jest współautorem książek W pułapce myśli – dla nastolatków i Trudny czas dojrzewania. Jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągać cele i budować więzi stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz psychologię pozytywną.

Ann Bailey – psycholog kliniczna, opracowała i wdrożyła nagradzany rządowy program pomocy dla osób z zaburzeniami lękowymi i zaburzeniami osobowości. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dietetyków, a także warsztaty i zajęcia coachingowe dla personelu medycznego dotyczące zastosowania terapii akceptacji i zaangażowania w obszarze zdrowia i dobrego samopoczucia. Prowadziła serię szkoleń wideo w ramach ACT in Action. Jest współautorką książki W pułapce myśli – dla nastolatków.

Dr Russ Harris – lekarz, psychoterapeuta, life coach, cieszący się międzynarodowym uznaniem trener terapii akceptacji i zaangażowania. Prowadzi szkolenia dla terapeutów, coachów, doradców, lekarzy i psychologów. Znany powszechnie z umiejętności prowadzenia szkoleń w jasny, przystępny i żartobliwy sposób. Jest autorem książki Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce.

Patronaty:
Zdrowa Głowa, Uczę się ACT, Instytut Psychodietetyki, Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Towarzystwo Psychodietetyki


ISBN: 978-83-7489-801-0

Format: 190x245 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objetość: 280 s.

Cena detaliczna: 49,90 zł

Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Link: https://bit.ly/2Wp5h6U

Wybierz format