Ortoreksja. Zdrowe odżywianie – rozsądek czy już obsesja?

Skutkiem może być ortoreksja – nowy cichy zabójca ukrywający się pod przykrywką zdrowego odżywiania. Renee McGregor pomoże ci wytyczyć prawdziwie zdrową ścieżkę między nasilającymi się skrajnościami.

Aż 86% treści magazynu o modzie i urodzie wywołuje u czytelników poczucie niedoskonałości czy nieadekwatności, a 75% kobiet zauważa u siebie poczucie winy, wstydu lub przygnębienia po zaledwie trzech minutach lektury takiego magazynu. Dochodzą do tego media społecznościowe, w których samozwańczy prorocy dobrostanu obiecują nam idealne zdrowie – i promienną skórę! – jeśli tylko zrezygnujemy całkowicie z węglowodanów i cukrów, a żyć będziemy wyłącznie na składnikach takich jak olej kokosowy, jarmuż czy warzywa pocięte w nitki. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy zdrowy tryb życia zaczął stawać się obsesją.

Obsesyjne dbanie o zdrową dietę (i aktywny tryb życia) to kolejne obok anoreksji i bulimii zaburzenie odżywiania, nazwane przez doktora Stevena Bratmana ORTOREKSJĄ. Panuje przekonanie, że dotyczy ona nastolatek, ponadto uważa się, że jest to zjawisko powierzchowne, zwykła fanaberia. W rzeczywistości jednak mamy do czynienia z formą okaleczania się o silnym podłożu psychologicznym. Osoby dotknięte tą niezbyt jeszcze znaną, a bardzo groźną chorobą, będą podporządkowywały się rygorowi „czystego” jedzenia i wyczerpujących ćwiczeń, rezygnując nawet z życia towarzyskiego czy rodzinnego (z uwagi na potencjalne niezdrowe produkty, które mogą się tam pojawić). Z pomocą wszystkim dotkniętym ortoreksją przychodzi uznany dietetyk i ekspert w dziedzinie żywienia, Renee McGregor.

Jej książka stanowi antidotum na ogrom nonsensu, jaki płynie w świat pod hasłem „zdrowego odżywiania się”. Przyda się każdemu, kto dostrzega u siebie lub u bliskich pierwsze objawy tej choroby. Znajdziesz tu dokładny opis czym jest ortoreksja, jakie są jej objawy i jak pomóc osobie, którą to zaburzenie dotknęło. McGregor wnikliwie przygląda się również wszystkim modnym dietom i wskazuje na niebezpieczeństwo, jakie one za sobą pociągają. Każde zagadnienie poparte jest licznymi przykładami z doświadczenia autorki. Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć, dlaczego nierafinowane cukry wcale nie są lepsze niż ten biały rafinowany, dlaczego nie należy bez potrzeby ograniczać spożycia glutenu i dlaczego mleka orzechowe to niewiele więcej niż kosztowna woda, to zdecydowanie powinieneś sięgnąć po tę książkę.


O autorce:

Renee McGregor – rejestrowana dietetyczka i specjalistka w dziedzinie żywienia, akredytowana przez Health Professions Council oraz Sports Exercise and Nutrition register (SENr). Od ponad 15 lat zajmuje się zaburzeniami odżywiania oraz dietetyką sportową. Współpracuje z zawodnikami, trenerami i sportowymi zespołami naukowymi. Pracuje jako kliniczny specjalista ds. odżywiania w ABC, czyli w brytyjskiej organizacji charytatywnej Anorexia and Bulimia Charity. Współpracuje też z British Wheelchair Fencing, Scottish Gymnastics i prowadzi zespół Nutrition Lead. Występuje w radio, nagrywa podcasty. Pisze też gościnnie na blogach i w ogólnokrajowych czasopismach.

O książce:
Ta książka to głos, na który długo czekałam - a który wreszcie może uświadomić ludzi o szkodliwości obsesyjnego podejścia do jedzenia i “czystości” diety. Mam nadzieję, że ta pozycja pomoże zrozumieć, że zdrowa dieta nie ma nic wspólnego z zakazami.

Marta Hennig, certyfikowany trener personalny, autorka bloga Codzienniefit.pl

Gdy fanatyczne dążenie do zdrowia fizycznego wyrządza szkody temu psychicznemu, najgorsza jest nieświadomość. A stale podsycany przez media obłęd zdrowego odżywiania całkiem dobrze się w tej nieświadomości miewa. Ta książka pomaga z niej wyjść.
Ewa Rąbek, redaktorka portalu myfitness.pl

Książka Renee McGregor to doskonały opis ortoreksji. Autorka wyjaśnia, w jaki sposób dążenie do zdrowia może w skrajnym przypadku wywołać szkody psychologiczne, a nawet fizyczne. Autorka pisze przejrzyście i przedstawia rzetelne fakty dietetyczne, a dodatkowo liczne rozsądne i praktyczne rady. Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, kto szuka równowagi między zdrowym stylem życia a narzucaniem sobie przesadnych ograniczeń.
dr Georgina Smith, psycholog kliniczny

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto się martwi, że mógł przesadzić ze „zdrowym” stylem życia. Renee McGregor podchodzi do tego ważnego tematu rzetelnie i z wielką empatią. To przystępna i merytorycznie poważna książka, pełna praktycznych rad.
Emma Woolf, autorka książki Perfekcyjna – w pułapce anoreksji

Ta książka jest aktualna i ważna. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że stanowić będzie istotny punkt odniesienia – żeby nie powiedzieć koło ratunkowe – dla ludzi dotkniętych tym ciągle jeszcze mało znanym zaburzeniem. Mam nadzieję, że będzie to również jakże potrzebny przełomowy głos, który przedrze się przez często szkodliwą retorykę branży wellness. Ta mądra i pouczająca analiza zagadnienia może zainspirować nowe pokolenie guru wellness do zastanowienia się nad konsekwencjami głoszonego przez nich przesłania.
Anthony Warner, autor książki The Angry Chef

***

  • Informacje szczegółowe o książce:
  • Data premiery: 31 sierpnia 2018
  • Numer wydania: I
  • Liczba stron: 168
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Cena (opcjonalnie): 44,90 zł
  • Link do strony, gdzie można kupić książkę: http://www.laurum.pl/b2303-ortoreksja.htm

Wydawnictwo Laurum
Renee McGregor

Wybierz format