Dołącz do czytelników
Brak wyników

Materiały PR

Jak działa pamięć - Hilde Østby, Ylva Østby

Wydanie

Formaty

PDF


Ileż razy każdy z nas mówił: „Mam to na końcu języka!” i nie mógł sobie czegoś przypomnieć? Ile razy jakiś przedmiot – jak Proustowska magdalenka – wysłał nas w czasy dzieciństwa? Ile razy nie mieliśmy pewności, czy coś nam się śniło, czy stało naprawdę? A déjà vu? To dopiero zagadka!

Dwie siostry, neuropsycholożka i dziennikarka, wyruszają w szaloną podróż: od odkrycia hipokampu aż po nowoczesne czytanie w myślach za pomocą rezonansu magnetycznego. Opowiadają o fałszywych wspomnieniach, zapominaniu i klastrach pamięci. Rozmawiają z synestetą, z dziesięcioma nurkami, czterema arcymistrzami szachowymi, śledczym z wydziału kryminalnego, śpiewakiem operowym, królową quizów, pisarką, noblistą, klimatologiem i blogerką. Poza tym zrzucają człowieka (swoją siostrę) z samolotu, żeby dowiedzieć się, czy istotnie w chwili zagrożenia człowiekowi przelatuje przed oczami całe życie (spokojnie, miała spadochron).

I szukają odpowiedzi. Czy możemy polegać na pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami – i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień?

Książka stanowi jasno i przystępnie przedstawiony stan aktualnej wiedzy i badań nad pamięcią.

O autorkach:

Hilde Østby (ur. 1975) zajmuje się historią idei, jest pisarką, dziennikarką i byłą redaktor wydawniczą. Zadebiutowała w 2013 roku bardzo dobrze przyjętą przez krytyków powieścią Leksikon om lengsel. Studiowała na uniwersytecie w Oslo, jej praca magisterska dotyczyła Szekspira i różokrzyżowców. Obecnie jest redaktorką w Bibliotece Narodowej i pisze artykuły do „Aftenposten”.


Ylva Østby (ur. 1979) jest neuropsycholożką i pisarką, jedną z czołowych norweskich ekspertek w dziedzinie funkcjonowania pamięci. Jej praca doktorska dotyczyła rozwoju neuropoznawczego dzieci i młodzieży. Obecnie przebywa na stypendium postdoktorskim na uniwersytecie w Oslo.

Informacje szczegółowe:

Premiera: 17 październik 2018

Format: 145 x 210 mm

Oprawa: twarda

Stron: 328

Cena: 39,90

Link do strony, gdzie można kupić książkę: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133180/jak-dziala-pamiec?idcat=0 


Link do profilu wydawcy: https://www.facebook.com/wydawnictwomarginesy/