Focusing. Mądrość Ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie. - Ann Weiser Cornell

Przeczytaj fragment książki:

Za każdym razem, kiedy Jenny miała powiedzieć coś o sobie, jej gardło zaciskało się. Im ważniejsza była dla niej dana kwestia – rozmowa o pracę albo wystąpienie przed grupą – tym bardziej odczuwała nieprzyjemny ścisk, który ją paraliżował. Szukała pomocy u wielu terapeutów, próbowała też różnych technik pozbycia się owej dotkliwej przypadłości. Bez powodzenia. Sama określała siebie jako „autodestrukcyjną masochistkę, która sabotuje siebie”.

Pewnego razu usłyszała o focusingu. Dowiedziała się, że jest to sposób słuchania swojego ciała − nieuprzedzonego wsłuchiwania się weń z empatią. Słyszała, że wielu ludzi doświadczyło głębokiej i trwałej zmiany dzięki uważnemu skupieniu na sygnałach, jakie wysyła ciało. Nadal jednak miała wątpliwości, czy jest to takie proste. Mimo wszystko była tak zdesperowana, że postanowiła spróbować tej metody.

Jenny zaintrygował fakt, że focusing jest pewną umiejętnością, a nie techniką terapeutyczną. Wielu terapeutów włącza go do swojej praktyki, ale można nauczyć się go i korzystać z niego bez udziału specjalisty. Jenny spodobał się pomysł opanowania umiejętności, z której można korzystać w różnych życiowych sytuacjach − i to bez konieczności płacenia komuś za wizytę.

Kiedy Jenny pojawiła się na zajęciach focusingu i opowiedziała mi o swojej sytuacji, miałam nieodparte poczucie, że ta metoda jej pomoże.

Przez ostatnie lata nauczyłam focusingu kilkuset osób, a przypadek Jenny był klasyczny. Jej ciało już do niej przemawiało − musiała jedynie opanować sztukę słuchania go.

Zapytałam Jenny, czy czuje to zaciskanie w gardle w tym momencie.

– Tak, czuję to. Jest znów ze mną, bo uczę się czegoś nowego i czuję, że muszę dobrze wypaść.

Poprosiłam, żeby opisała sposób, w jaki to odczuwa. Spojrzała na mnie nieco zdziwiona i odpowiedziała:

− To jak duszenie!

Poprosiłam, by wróciła do tego odczucia i sprawdziła słowo „duszenie”: czy faktycznie właściwie opisuje to, co czuje? Zamyśliła się i odparła:

− Hmm… faktycznie – powiedziała powoli. – To jest jakby ręka, która mnie ściska.

Teraz Jenny miała zamknięte oczy i skupiła się na wewnętrznych odczuciach swojego ciała. Poprosiłam, żeby delikatnie przyjęła je do świadomości i przywitała się z owym odczuciem ściskającej dłoni, jakby je właśnie zauważała:

− Powiedz mu łagodnie, że wiesz, że tam jest.

Dla Jenny było to całkiem nowe podejście.

- Nigdy wcześniej nie przyglądałam się temu odczuciu. Raczej starałam się go pozbyć.

Chwilę zajęło nam przyjęcie tego nowego podejścia. Kiedy Jenny przyjęła już do wiadomości swoje wewnętrzne odczucie i przestała je odrzucać, jej ciało zareagowało zdecydowanym odczuciem ulgi.

– Dalej tam jest, ale nie jest już bolesne. Teraz, kiedy skupiam na nim uwagę, nie musi mnie już boleć.

Następnie poprosiłam Jenny, żeby wyobraziła sobie, że spotyka się z tym odczuciem, tak jakby spotykała się z przyjaciółką − z zainteresowaniem i gotowością do słuchania. Jenny przez kilka minut milczała. Siedziała z zamkniętymi oczami, wczuwając się we własne ciało. Po czym otworzyła oczy ze zdumieniem:

− Nigdy nie sądziłam, że moje uczucia mogą mi coś takiego powiedzieć. To naprawdę niesamowite.

Czekałam, pewna tego, że Jenny powie mi coś więcej. Po chwili znów się odezwała:

− To coś mówi… Mówi, że dba o mnie. I że próbuje mnie powstrzymać przed popełnianiem błędów!

− A jak to „coś” czuje się teraz? – zapytałam.

− Duszenie zupełnie znikło. Moje gardło jest otwarte i rozluźnione. Po całym ciele rozchodzi się przyjemne ciepło. To jest naprawdę niesamowite! Nie przypuszczałam nawet, że „to coś” może zamienić się w coś tak miłego!

Informacje szczegółowe:

Nota od Wydawcy:

Focusing jest naturalną umiejętnością, którą odkryto, przyglądając się temu, co robią ludzie, kiedy doświadczają korzystnej zmiany. Jest to skupienie na własnym ciele i uświadamianie sobie tego, co czujemy w danej chwili. Wielu ludzi nie ma kontaktu ze swoimi uczuciami i pragnieniami. Często mężczyźni zostali wychowani tak, aby ignorować lub odsuwać́ od siebie uczucia, zwłaszcza uczucia „słabości”, takie jak strach czy smutek. „Ludzie pytają mnie, jak się czuję, a ja mam pustkę w głowie” – mówią. Kobiety są uczone odsuwania na bok własnych potrzeb i stawiania uczuć innych ludzi na pierwszym miejscu. W rezultacie same nie wiedzą, co czują i czego chcą. Focusing sprowadza ludzi ponownie do ciała i do kontaktu z tym, co jest dla nich prawdziwe: uczuć, chęci i potrzeb.

Korzyści focusingu:

  • Większa świadomość własnych uczuć, chęci i potrzeb.
  • Większa zdolność dawania sobie miłości, docenienia i szacunku.
  • Akceptacja dla siebie, swoich opinii i swojej perspektywy.
  • Umiejętność radzenia sobie z wewnętrznym krytykiem.
  • Wewnętrzna siła do radzenia sobie ze wzlotami i upadkami w swoim życiu.
  • Focusing jest naturalny jak oddychanie i przynosi szybką korzyść: łagodne połączenie ze swoim ciałem. Z tej książki skutecznie nauczycie się pierwszych kroków focusingu.
  • To droga do najważniejszej relacji w naszym życiu − relacji z samym sobą.

Dr Preeti Agrawal


Ann Weiser Cornell uczy focusingu od 1980 roku w ponad dwudziestu krajach na świecie. Jest prawdopodobnie najbardziej znaną nauczycielką tej metody samoświadomości stworzonej przez jej mentora Eugene‘a Gendlina. Ma na koncie kilka bestsellerowych książek, które zostały przetłumaczone na jedenaście języków: Focusing mądrość ciała (wyd. ameryk. 1996), The Radical Acceptance of Everything (2005), Focusing in Clinical Practice. The Essence of Change (2013). Była także prezeską Stowarzyszenia Psychologii Humanistycznej (The Association for Humanistic Psychology).

Wybierz format