Emocjonalne pułpaki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań - Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer

Czy jesteś osobą szczególnie krytyczną wobec siebie? A może bardzo surową i wymagającą w stosunku do najbliższych? Nie potrafisz samodzielnie podejmować decyzji, czujesz się osamotniony i trudno ci mówić o swoich potrzebach? A może wprost przeciwnie – jesteś zbyt pewny siebie, nadmiernie kontrolujesz otoczenie i za wszelką cenę chcesz być w centrum uwagi?

Kształtują nas nasze doświadczenia, zwłaszcza te z dzieciństwa. Czasem niesiemy z sobą przez życie przyjemne wspomnienia, a czasem bagaż przykrych i bolesnych przeżyć, które nas przytłaczają. Wówczas zamiast cieszyć się chwilą obecną, wpadamy w emocjonalne pułapki i nieświadomie sięgamy po utarte strategie działania, które kiedyś nas chroniły, a teraz zamykają w zaklętym kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia.

Dzięki tej książce wyzwolisz się spod zgubnego wpływu swoich doświadczeń – zrozumiesz i przezwyciężysz negatywne wzorce myślenia oraz powiązane z nimi emocje i zachowania. Poradnik, oparty na zasadach terapii schematów – podejścia o udowodnionej wysokiej skuteczności – jest źródłem praktycznej wiedzy i narzędzi, które pomogą ci:

• odkryć, jak niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa wpływają na twoje obecne życie,
• zidentyfikować odruchowe strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
• wypracować zdrowe sposoby dbania o siebie i zaspokajania swoich potrzeb,
• rozwinąć umiejętności potrzebne, by odpowiednio reagować na wyzwania i problemy emocjonalne.

Przedstawione w książce techniki i przykłady pomogą ci przerwać autodestrukcyjne błędne koła i utorują drogę do szczęśliwszego życia.

Stań się Zdrowym Dorosłym, który potrafi odpowiednio zadbać o siebie i swoje potrzeby!


Przychodzimy na świat bezbronni i zdani na innych. Potrzebujemy kogoś, kto odpowie na nasze potrzeby i pozwoli doświadczyć bezpieczeństwa, troski i miłości. Każde takie doświadczenie to kapitał na przyszłość. Każde nadużycie czy zaniedbanie to zaciągnięty dług, który przyjdzie kiedyś spłacić. Autorki niniejszej książki zabierają czytelnika w podróż pozwalającą lepiej zrozumieć braki z dzieciństwa oraz ich konsekwencje w dorosłości. Oferują też sprawdzone, praktyczne narzędzia pozwalające wyleczyć stare rany i dzięki temu żyć zdrowo, realizując się oraz tworząc zdrowe relacje w obecnym życiu.

Przemysław Mućko
autor bloga Psychowiedza, współzałożyciel Centrum Terapii Schematu „Integral”


Z niecierpliwością czekałam na polskie wydanie „Emocjonalnych pułapek przeszłości” i będę często sięgać po tę książkę. W mojej pracy terapeuty i superwizora terapii schematu brakowało mi właśnie poradnika, który pomógłby w rozpoznawaniu i zmianie nie tylko negatywnych schematów, ale też trybów działania powodujących cierpienie nasze lub bliskich nam osób. Dzięki przejrzystemu językowi i ogromnej liczbie praktycznych przykładów oraz ćwiczeń książka może wesprzeć każdego czytelnika w samodzielnej pracy nad sobą, jak również wzbogacić arsenał technik pomocy wszystkich terapeutów schematu.

Małgorzata Bielak
certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu
oraz terapii poznawczo-behawioralnej


Książka „Emocjonalne pułapki przeszłości” przyda się zarówno w procesie samodzielnego przezwyciężania trudności psychicznych, jak i jako uzupełnienie pracy z psychoterapeutą. W zrozumiały, zwięzły, a czasem zabawny sposób wytłumaczono w niej podstawowe pojęcia terapii schematu. Autorki pomagają dobrze pojąć tryby powodujące emocjonalne cierpienie i skutecznie zaplanować ich zmianę. Klarownie przedstawiają też różnorodne techniki, których zastosowanie może ułatwić czytelnikowi realizowanie własnych celów i wartości.

Jędrzej Kosewski
certyfikowany terapeuta i superwizor terapii schematu


O Autorach:

Gitta Jacob – psycholog kliniczna i terapeutka pracująca w nurcie terapii schematów, członek założyciel Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematów. Pracuje w ośrodku rozwoju terapii i badań nad terapią GAIA w Hamburgu. Jest współautorką książki Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów (2016).

Hannie van Genderen – psycholog kliniczna, superwizorka Holenderskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, przewodnicząca Holenderskiego Towarzystwa Terapii Schematów. Pracuje jako psychoterapeutka w ośrodku zdrowia psychicznego w Maastricht. Jest współautorką książki Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline (2016).

Laura Seebauer – psycholog i psychoterapeutka pracująca w nurcie terapii schematów, trenerka i superwizorka. Pracuje w uniwersyteckim centrum medycznym na Wydziale Psychologii Klinicznej i Psychoterapii Uniwersytetu we Fryburgu.

ISBN: 978-83-7489-787-7

Format: 190x245 mm,

oprawa miękka ze skrzydełkami,

Objętość: 192 s.

Cena: 44,90 zł

ISBN: 978-83-7489-787-7

Link do strony, gdzie można kupić książkę: https://www.gwp.pl/emocjonalne-pulapki-przeszlosci-jak-przelamac-negatywne-wzorce-zachowan.html


Patronat: Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Zdrowa Głowa, Psychowiedza.pl, Centrum Terapii Schematu "Integral”, „Charaktery”