Dotyk - Randall Wallace

Kiedy Michał Anioł skończył malować freski w Kaplicy Sykstyńskiej, ani papież, który go wynajął, ani sławni rzymscy artyści nie zwrócili szczególnej uwagi na scenę na środku sufitu: oto Bóg, którego Michał Anioł miał czelność przedstawić jako przypominającego istotę ludzka, wyciąga rękę do pierwszego człowieka, Adama, leniwie rozpierającego się w przepięknej, ale i bezładnej doskonałości w oczekiwaniu na Dotyk dający Życie.

Ludzie bogaci, wytworni, dobrze urodzeni i wykształceni oglądali Kaplice wielokrotnie w trakcie prywatnych pokazów i oceniali wykonane w niej prace jako warte pochwały. Twierdzili, ze Michał Anioł dokonał prawdziwej sztuki, wypełniając trudne krągłości sufitu, i sprostał wyzwaniu, jakim było malowanie na wilgotnym tynku.

Krytykowali za to indywidualne postacie na freskach, choć żadna ze scen nie przykuła ich szczególnej uwagi. Stało się to, kiedy Kaplica została otwarta dla zwykłych ludzi. Oniemiali, przyglądali się oni dwóm opuszkom palców, jednemu Boskiemu, a drugiemu ludzkiemu, między którymi miało za chwilę przeskoczyć Życie. Dopiero wówczas ktoś z Watykanu czy naukowych środowisk Rzymu zauważył, że Dotyk jest czymś wyjątkowym.

Faith Comas i Andrew Jones byli takimi właśnie zwykłymi ludźmi, jednymi z wielu, którzy od wieków stawali w Kaplicy Sykstyńskiej bez ruchu, z otwartymi ustami, przepełnieni niedowierzaniem i zachwytem. Nikt jednak nie zaliczyłby Faith i Jonesa, jak nazywała go dziewczyna, do osób typowych. Każde z nich miało około dwudziestu pięciu lat. Faith, o niebieskich oczach i ciemnokasztanowych włosach, oraz wysoki Jones, mający rudoblond czuprynę i zielone oczy, stanowili atrakcyjna parę. Wyróżniali się spośród tysięcy młodych Amerykanów podróżujących tego lata z plecakami po Europie i przyciągali równie wiele spojrzeń jak posagi muzeów, które zwiedzali.

Pozostawali jednak zwykłymi ludźmi. Oboje pochodzili z Appalachów – ona z pól węglowych Pensylwanii, a on z okolic Pasma Błękitnego w Wirginii. Poznali się w szkole medycznej. Teraz leżeli na plecach na posadzce Kaplicy, oparci o swoje plecaki, każde ze zniszczoną kopią Europy za na dzień, i wlepiali wzrok w sufit. Faith denerwowała się, że straż watykańska każe im wstać, bowiem leżenie na środku posadzki Kaplicy nie było dozwolone podczas godzin zwiedzania ani jakichkolwiek innych. Ale Jones szepnął coś jednemu z wchodzących strażników i potem wydawali się oni nie zwracać uwagi na lezącą parę. Być może dlatego, ze Faith i Jones należeli do ostatniej grupy, która wpuszczono tego dnia do Kaplicy przed jej zamknięciem."

Liczba stron: 264
Wymiary: 125x180 mm
Oprawa: zintegrowana
ISBN: 978-83-7516-764-1
Rok wydania: 2015
Wydanie: Pierwsze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech

Nota od Wydawcy:

Dwoje ludzi, dwie tajemnice… i świat medycyny

Scenarzysta Bravehart – Randall Wallance tym razem postanowił napisać powieść, która w USA odniosła niebywały sukces. Dotyk to piękna i ciepła opowieść o miłości która potrafi przezwyciężać nawet największe przeszkody.

Bohaterka książki Lara Blair, wybitny chirurg, właścicielka firmy specjalizującej się w tworzeniu sprzętu umożliwiającego przeprowadzanie nowatorskich operacji, szuka rozwiązania skomplikowanego problemu medycznego. Poznaje Andrew Jonesa, niegdyś genialnego chirurga, który obecnie z tajemniczych przyczyn nie operuje pacjentów. Mikroskopijne rzeźby, precyzyjnie wykonane przez doktora przy użyciu sprzętu chirurgicznego, świadczą jednak o tym, że nadal jest on obdarzony dającym życie Dotykiem. Andew i Lara pewnego dnia spotykają się i wkrótce stają się sobie bliscy. Andrew odnajduje nową miłość a piękna pani chirurg staje się radosna i po raz pierwszy w życiu bierze sobie wolne od niekończącej się pracy. Każdą możliwą chwilę spędzają razem, opiekując się potrzebującymi. Odkrywa „Siłę Cichego Dawania” – jeśli zrobimy jakikolwiek dobry uczynek nie ujawniając światu jego sprawcy, zapoczątkuje to reakcję łańcuchową.

Lekarka usiłuje namówić doktora Jonesa na współpracę. Poznaje jego sekret. Sama również nosi w sobie tajemnicę… To doskonała lektura dla lubiących ciekawostki medyczne, trudne medyczne przypadki i realia szpitalne.

O autorze:

Randall Wallance jest scenarzystą, reżyserem, producentem i twórcą piosenek. Za scenariusz do filmu Braveheart – Waleczne Serce otrzymał nominacje do Oscara. Inne jego filmy to m.in. Pearl Harbor, Byliśmy żołnierzami, Człowiek w żelaznej masce i Niezwyciężony Secretariat.

Więcej informacji:

Katarzyna Rabiega,
Specjalista ds. Marketingu
Wydawnictwo Świętego Wojciecha
rabiega@swietywojciech.pl
tel. 61 659-37-75

Wybierz format