Dobry sen. Jak zasnąć i spać, by wypocząć

Maria Gaj
Niebieski złodziej snu


Z badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe wynika, że na problemy z bezsennością uskarża się 31,2 proc. Polaków w wieku 50–59 lat. Sytuuje nas to na pierwszym miejscu europejskiego rankingu bezsenności. Jedną z przyczyn problemów z zasypianiem, które dotyczą różnych grup wiekowych, jest tzw. niebieskie światło.
Po dniu spędzonym w pracy przed ekranem komputera siadamy w domu przed telewizorami, oglądamy ulubione programy czy filmy na laptopach, gramy na tabletach, chatujemy ze znajomymi i czytamy książki w formie e-booków, cały czas nie wypuszczając z rąk smartfonów. Powszechnego zachwytu nad dobrodziejstwem nowoczesnych technologii nie potwierdzają jednak naukowcy. I dowodzą, że urządzenia emitujące światło na dłuższą metę są dla nas szkodliwe i mogą istotnie wpływać na pogorszenie jakości naszego snu.
Żeby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, wróćmy na chwilę na lekcję fizyki i przypomnijmy sobie, czym jest widmo fal elektromagnetycznych. Otóż światło widzialne składa się z fal o różnej długości, emitujących energię o różnej sile. Istnieje odwrotna zależność między długością fal a energią, jaką posiadają – czyli im krótsze fale, tym więcej niosą energii. Promieniowanie na czerwonym końcu spektrum to fale długie, o małej energii, promieniowanie na niebieskim końcu spektrum to fale krótkie, z dużą energią. Naturalnym źródłem niebieskiego światła jest słońce, więc jego podstawową dawkę dostajemy, korzystając ze świeżego powietrza w ciągu dnia. Wtórne źródła niebieskiego światła to właśnie wszelkiego rodzaju ekrany: komputerów, laptopów, tabletów, telefonów, smartfonów, niektórych czytników, telewizorów oraz część energooszczędnych żarówek. Ilość promieniowania z takich urządzeń jest niewielka, ale korzystamy z nich nieustająco – w pracy i w domu. To właśnie skala i czas używania „ekranów” sprawiły, że naukowcy zaczęli zwracać uwagę na ich negatywne skutki. W latach 90. dwudziestego wieku grupa badaczy pod kierunkiem George’a Brainarda z Thomas Jefferson University przeprowadziła eksperymenty, w wyniku których potwierdzono, że ludzki organizm jest wyjątkowo wrażliwy na światło niebieskie – jego nadmiar zaburza naszą homeostazę.

  • Tytuł: Dobry sen. Jak zasnąć i spać, by wypocząć
  • Liczba stron: 146
  • ISBN:978-83-64721-70-0
  • Wydawca: Wydawnictwo Charaktery
  • Wydanie: Pierwsze

Książka dostępna jest w pakiecie z lutowymi "Charakterami" za 29,90 zł, albo jako samodzielny produkt za 26,18 zł.

Wybierz format