Coaching przy kuchennym stole - Lilianna Kupaj

"Naczelna zasada coachingu brzmi: możesz pomóc tylko tym, którzy tego chcą.
Co to jest coaching?
Zapoznaj się z opowieścią o mistrzu i uczniu, która według mnie świetnie obrazuje moc i cele coachingu. Pochodzi ona z książki Zbigniewa Królickiego Bajki chińskie1. Oto ona:
Do mistrza przyszedł młody uczeń z pytaniem, co ma czynić, aby też zostać mądrym mistrzem.
— Idź w góry, studiuj święte księgi i medytuj w najwłaściwszy dla siebie sposób tak długo, ile uznasz za stosowne
— odrzekł mistrz.
Uczeń poszedł w góry. Niewiele jadł i pił. Śpiewał święte pieśni, medytował, czytał pisma. Po pięciu latach poszedł do swojego mistrza i zapytał, czy jest już mistrzem.
— A co umiesz robić? — spytał mistrz.
— Mogę powstrzymać się od spożywania posiłku przez cztery tygodnie.
— To wspaniale, a co jeszcze?
— Mogę nie pić wody przez czternaście dni.
— To wspaniale, a co jeszcze?
Po kolejnym pytaniu uczeń posmutniał, pomyślał, że niewiele się nauczył, i z powrotem poszedł w góry. Po kilkunastu latach znowu spotkał mistrza i zapytał go o to samo:
— Czy ja już jestem takim mistrzem jak ty?
— A co potrafisz robić? — spytał mistrz.
— Opanowałem zdolność widzenia tego, co niewidzialne.
— Wspaniale, a co jeszcze?
— Potrafię lewitować.
— Wspaniale, a co jeszcze?
I znowu uczeń zamyślony z powrotem poszedł w góry. Po dwudziestu pięciu latach kolejny raz przyszedł z tym samym do mistrza, a na pytanie, co umie już robić, odpowiedział:
— Potrafię w mroźną noc osuszyć ciałem mokre prześcieradła
i wtopić się w lodowiec.
— Fantastycznie, a co jeszcze?
— Potrafię chodzić bosymi stopami po rozżarzonych
kamieniach.
— Fantastycznie, a co jeszcze umiesz zrobić?
I uczeń z powrotem poszedł w góry uczyć się, medytować i czytać święte księgi, aby zostać mistrzem. Po trzydziestu pięciu latach wrócił do mistrza i zadał mu to samo pytanie:
— Mistrzu, czy ja już jestem takim mistrzem jak ty?
Kolejny raz usłyszał pytanie:
— A co potrafisz zrobić?
Wtedy uczeń uśmiechnął się tajemniczo i odrzekł…
Odpowiedź ucznia była naprawdę zaskakująca i ma pewien związek z ideą coachingu. Co więc stanowi jego istotę? Co trzeba o nim na dobry początek wiedzieć? Jak go określić?
Wydarzenia z mojego życia mogą być dobrym przykładem wyjaśnienia, czym jest coaching.
Od sześciu lat prowadzę firmę i tym, czym głównie się zajmuję, są szkolenia coachingowe oraz coaching indywidualny. Gdy rozpoczynałam swoją pracę, niewielu ludzi, z którymi się spotykałam, wiedziało, co to jest. Przyznam, że na początku ja też nie wiedziałam, jak to wyjaśnić w dwóch zdaniach. Pozwól, że przedstawię ci jedną z moich podróży biznesowych do Rzeszowa i na tym przykładzie opiszę, czym jest coaching."
Rodzaj literatury: coachingowa, rozwojowa
Format: A3
Wydanie: I
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-936707-2-7

Nota od Wydawcy:

„Coaching przy kuchennym stole” to książka, która jest inspiracją do zmiany swojego życia na lepsze. Daje proste i skuteczne wskazówki i pokazuje w jaki sposób dokonywać zmian w sobie, a to z kolei wpływa na zmiany w najbliższym otoczeniu. Pozwala też odkryć w sobie siłę, możliwości i ogromny potencjał do budowania własnego życia z najbliższymi tak, by było źródłem radości. Uczy jak krok po kroku stosować sprawdzone metody i narzędzia, aby kreatywnie wychodzić z trudnych sytuacji.
Zastosowanie wskazówek zawartych w książce sprawi, że:
- będziesz umiała rozmawiać bezkonfliktowo,
- nauczysz się szukać pozytywnych intencji w zachowaniach swoich i najbliższych,
- będziesz rozwijać się mentalnie,
- podniesie się jakość Twojego życia,
- stworzysz w swoim domu atmosferę ciepła i bezpieczeństwa,
- staniesz się kobietą dobrego wpływu.

O autorce:

Jest właścicielem firmy Szkoła Coachingu Lilianna Kupaj, autorką i trenerem programu Szkoły Coachingu opartej na modelu coachingu wielopoziomowego Roberta Diltsa.
Co robi w życiu:
- Przez 15 lat była związana z branżą medyczną, pracowała jako handlowiec, menedżer i coach zespołów handlowych. Od dziewięciu lat jest związana z branżą coachingową i od dziesięciu lat ze szkoleniową.
- Prowadzi autorską Szkołę Coachingu Lilianna Kupaj w wielu miejscach w Polsce. „Wypuściła” w świat ponad 350 absolwentów.
- Prowadzi coaching wielopoziomowy dotyczący zmiany zachowań, zdolności i możliwości oraz wartości, przekonań, tożsamości i duchowości.
- Ma około 1000 godzin doświadczenia w doradztwie coachingowym i mentoringowym, zarówno w biznesie jak i życiu osobistym, oraz blisko 3000 godzin na sali szkoleniowej jako trener.
- Specjalizuje się w prowadzeniu treningów z zakresu coachingu, mentoringu, rozwoju inteligencji emocjonalnej, budowaniu przekonań sukcesu, komunikacji interpersonalnej, negocjacji i mediacji, coachingu zespołów handlowych.
Jest autorką czterech książek coachingowych: Twój Podręczny Mentor, Coaching przy kuchennym stole, Kompetencje coachingowe nauczycieli. Jak rozwijać potencjał ucznia w szkole, Kompetencje trenerskie w pracy nauczyciela. Jak zmotywować ucznia do nauki.