Bycie miłym to przekleństwo - Jacqui Marson

Poniżej fragment książki:

"Krótko po moich czterdziestych piątych urodzinach stało się coś, co pozwoliło mi zdać sobie sprawę, że jestem dotknięta Przekleństwem Bycia Miłą. I jeśli coś z nim nie zrobię, to ono zrobi coś ze mną, złamie mnie...

Wspólnie z mężem pojechaliśmy przykładnie do córki mojej kuzynki na przyjęcie z okazji jej trzydziestych urodzin. I mimo że odbywało się ono o dwie godziny drogi od nas, miałam ochotę dobrze się tam zabawić, gdyż bardzo lubię tych krewnych, niezmiernie też lubię sobie potańczyć, a zapowiadała się niezła potańcówka. Około godziny dwudziestej trzeciej, mając naprawdę znikome ilości alkoholu we krwi, pogalopowałam (tak, właśnie tego słowa chciałam użyć) z entuzjazmem po[-] między dwoma rzędami tańczących, ale w pewnym momencie poślizgnęłam się i upadłam. Mojemu upadkowi towarzyszył spory łomot. Sama nie wiem, jak go określić: czy jako głuchy odgłos upadku, czy też odgłos pęknięcia. Jednak był on na tyle głośny, że wiele osób wstrzymało oddech, a inni zaczęli się dopytywać, czy nic mi się nie stało.

Ja, oczywiście, poderwałam się z podłogi, szczebio[-]cząc, że absolutnie nic mi nie jest i żeby nie zawracali sobie mną głowy. Następnie dzielnie zatańczyłam jesz[-] cze trzy kawałki, mimo że nie najlepiej się czułam po upadku. Do tego jeszcze usiadłam za kierownicą i ru[-]szyłam w drogę powrotną, ponieważ wypadała właśnie moja kolej na prowadzenie samochodu. Ramię rwało mnie przy każdej zmianie biegu, ale sądziłam, że rano będzie lepiej.

Gdy obudziłam się następnego dnia, ramię było sztyw[-]ne i obolałe, ale nie zdecydowałam się pójść z tym do doktora. Nie chciałam dokładać pracy zabieganym leka[-]rzom na dyżurze, bo wychowano mnie tak, żeby nie marudzić i nie użalać się nad sobą."


Wydawnictwo MUZA S.A.
NOTA OD WYDAWCY

O książce:

Tak jak bohaterowie tej książki, Monika, Susie czy Ella, niemal każdy ma własną historię, w której kluczową rolę odgrywa troska o innych i potrzeba akceptacji. Syndrom Bycia Miłym to duszące i krępujące oczekiwania otoczenia, którym większość ludzi stara się sprostać. Mili ludzie uważają, że brak pomocy z ich strony i wyrażanie własnych potrzeb może się skończyć odtrąceniem ze strony bliskich osób. A któż nie chce być miły? Są jednak sytuacje, w których należy powiedzieć stanowcze NIE. By było to możliwe trzeba wiedzy i praktyki.

Bycie miłym to przekleństwo” to odważna i pełna humoru książka, która pozwala uwolnić się od konieczności ciągłego pomagania innym, nawet wtedy gdy robi się to wbrew sobie. Autorka przedstawia barwne przykłady z życia codziennego. Nie ocenia – wyjaśnia przyczyny i mechanizmy zjawiska bycia miłym i daje wskazówki jak zmienić to, często męczące, zachowanie.

O autorce:

Jacqui Marson jest dyplomowanym i certyfikowanym psychologiem. Pracowała w wielu środowiskach klinicznych w Londynie, między innymi w więzieniu Holloway, w szpitalu św. Tomasza, a obecnie prowadzi praktykę prywatna w Covent Garden. Bardzo często wypowiada się jako ekspert z dziedziny psychologii w BBC, w programach telewizyjnych i radiowych. Publikuje w branżowych czasopismach poświęconych psychologii: „The Psychologist”, „The Counselling Psychology Review” oraz „Psychologies Magazine”.

Wybierz format