Alfabet empatii - Vesna Lorenc, Joanna Berendt

Z noty okładkowej:

Jeśli NIGDY Ci się NIE zdarzyło:

  • wybuchnąć bez powodu,
  • zgodzi
  • się na coś, co wcale Ci się nie podobało,
  • zrezygnowa
  • z przyjemności, bo „Co ludzie powiedzą?”,
  • by
  • u kresu sił, a i tak zgodzi
  • się pomóc komuś w ostatniej chwili,
  • mie
  • poczucie, że ktoś się na Tobie zawiódł,
  • działa
  • wbrew sobie,

ta książka NIE jest dla Ciebie. Możesz ją spokojnie odłoży
na półkę.
Ale jeżeli CHOĆ JEDNA sytuacja brzmi znajomo, natychmiast bierz się do lektury!

Nauka rozpoznawania i okazywania emocji zaczyna się już na etapie dzieciństwa. Ważną rolę odgrywają tutaj sami rodzice. I nie mówimy tutaj tylko o dobrych emocjach…

Wszystkie emocje są nam potrzebne. Są one naszym drogowskazem. Dzięki nim wiemy, jak działać w zgodzie ze sobą, zamiast działa tak, jak się tego od nas oczekuje. Każde działanie jest próbą zaspokojenia potrzeb. Naszych lub czyichś. Jak znaleźć w swoim życiu równowagę? Jak – nie działając wbrew własnym odczuciom – współdziałać i współżyć z innymi?
Czasem dążenie do emocji określanych mianem pozytywnych przypomina wędrówkę do Nibylandii. Sami sobie stawiamy warunki, mówiąc choćby: Będę szczęśliwy / szczęśliwa, kiedy… System samoograniczania działa sprawniej niż system motywacji. Bo kiedy to nasze szczęście przyjdzie? Brakuje nam spontaniczności, umiejętności cieszenia się drobiazgami.

Autorki zachęcają nas do tego – dzięki temu docenimy zwykłe rzeczy i będziemy czerpać z nich radość.
W książce, poza przykładami, zaczerpniętymi z bogatej praktyki autorek czytelnicy znajdą kilkadziesiąt ćwiczeń. Przydatnych, bo pozwalających nie tylko na konkretnych zadaniach do wykonania, ale i takich, które polegają na obserwacji swoich zachowań i zastanowieniem się nad nimi.

Co ciekawe, mimo, że publikacja adresowana jest do czytelników dorosłych, czerpią z niej także nauczyciele:
https://www.polskizklasa.pl/jak-rozmawiac-ze-soba-jezykiem-zyrafy/?fbclid=IwAR0rrkfMEtYVnk7PnmHIB2zJmDgPqhgYCFmTVHP7t6bPhdtbI6pcd2mrils


***
Vesna Lorenc i Joanna Berendt, specjalistki Porozumienia bez Przemocy, przystępnie i z humorem wyjaśniają, jak działają nasze emocje. Prawdziwe sytuacje, opisane na początku każdego rozdziału zaczerpnięte są z ich praktyki. Wszyscy przecież lubimy historie – zarówno ich słuchanie, jak i ich opowiadanie. Zapewniają nam one możliwość przyglądania się życiu drugiego człowieka, bycia na chwilę niemym świadkiem codziennych wydarzeń. Te momenty inspirują nas i skłaniają do refleksji.
Ich przytoczenie pozwoli czytelnikom łatwo określi
własne problemy, a dzięki prostym
wiczeniom na końcu każdego rozdziału będą mogli nauczyć się lepiej rozpoznawa
i wyraża
swoje uczucia.
Szkoda czasu na nerwy i nieprzepracowane emocje. Zróbmy w swoich głowach miejsce dla życia w zgodzie ze sobą, z bliskimi i ze światem!

Na rynku polskim istnieją – nowsze i starsze – publikacje o emocjach. Tę książkę wyróżnia to, że budowanie i rozwój empatii są zaprezentowane w sposób bardzo przystępny i praktyczny.
Forma alfabetu pozwala na lekką i przyjemną lekturę oraz indywidualną pracę z książką.
To publikacja skierowana głównie do osób zainteresowanych samorozwojem i doskonaleniem umiejętności porozumiewania się, ale można uznać ją za potrzebną w każdym domu i miejscu pracy.
Można ją czytać od początku do końca, ale pomysł czytania jej według tematów, które przemawiają do czytelnika najbardziej, jest równie dobry.

A – jak autentyczność, B – bo lubię radość, a C – jak czytajmy!
Od A do Z.
Z jak „zacznijmy już teraz”. Szkoda czasu…

Burda Książki, 2019
Format: 145x205 mm, okładka miękka ze skrzydełkami, Cena: 44,90 zł

Wybierz format