Jedzenie w pracy – jak wpływa na wydajność pracowników?

STYL ŻYCIA

Odpowiednie odżywianie podczas pracy jest niezbędne do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. To oczywistość, o której część z nas zdaje się zapominać. Potwierdza to fakt, że rolę obiadu nadal zbyt często przejmuje batonik z automatu vendingowej. A przecież zdrowy, najedzony organizm odgrywa dużą rolę w utrzymaniu wysokiej wydajności i efektywności codziennych zadaniach. Podejmowanie świadomych decyzji o jedzeniu do pracy staje się niezbędnym elementem budowania zdrowego i produktywnego środowiska pracy.

Co jemy w pracy?

Badanie „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022” wskazuje, że w kwestii jedzenia w pracy wciąż jest wiele do zrobienia. 65% ankietowanych wskazało, że odżywia się zdrowo, ale analiza wykazała, że dieta około 75% osób nie wykazuje właściwości prozdrowotnych.  

Wybór jedzenia do pracy często sprowadza się do szybkich i łatwych rozwiązań, takich jak kanapki, batonik czy „chińska zupka”. Wynika to z ograniczeń takich, jak na przykład brak dostępu do kuchni czy niewystarczająca ilość czasu na przygotowanie i zjedzenie  posiłków. Zimne i niezdrowe jedzenie w pracy stanowi podstawę diety wielu osób, choć nie zawsze dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Pomysły na jedzenie do pracy oraz proste jedzenie do pracy na szybko zyskują na popularności. Pamiętajmy jednak, że utrata balansu między wygodą a dostarczeniem wartości odżywczych może być bardzo obciążająca dla zdrowia.

Jak jedzenie w pracy wpływa na wydajność?

Związek między jedzeniem a wydajnością pracy jest nie do przeoczenia. Zbilansowane posiłki, bogate w składniki odżywcze, zapewniają stały poziom energii i koncentracji, a te stanowią fundament efektywnej pracy. Zaniedbanie tej sfery może prowadzić do zmęczenia, obniżenia morale i spadków produktywności, a nawet do problemów ze zdrowiem – także psychicznym (1). 

To łatwy do zaobserwowania truizm, że osoby, które spożywają regularne, zbilansowane posiłki, często osiągają lepsze wyniki i cieszą się lepszym zdrowiem. Co więcej, dostęp do zdrowego jedzenia może zmniejszyć liczbę dni absencji spowodowanych problemami zdrowotnymi. Jednak to szybkie jedzenie do pracy na zimno wiedzie prym wśród pracowniczych posiłków. Ma to do siebie, że łatwo je przygotować i zjeść. Nawet gdy z powodu obowiązków posiłek trzeba przerwać, ten nie stygnie.

Badanie „Zachowania żywieniowe w godzinach pracy w Polsce” przeprowadzone przez Herstories wykazało, że polscy pracownicy często nie pozwalają sobie na jakościową przerwę na posiłek. Kultura lunchowa, która mogłaby zmienić ten stan rzeczy, to nadal obce pojęcie. Spróbujmy nieco je oswoić.

Kultura lunchowa – co to jest?

Kultura lunchowa to sposób na budowanie relacji, wspieranie dobrego samopoczucia i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy. Firmy dbające o kulturę lunchową odnotowują, że pracownicy czują się bardziej zaangażowani i docenieni. Jednym z jej elementów są wspólne posiłki. Mogą stać się okazją do nieformalnych rozmów, które wzmacniają więzi międzyludzkie i wspierają lepszą współpracę.

Wpływ kultury lunchowej na employer branding może być ogromny. Według wspomnianego badania Herstories, 92% osób pozytywnie oceniłoby pracodawcę, który wprowadziłby benefit żywieniowy (takim jest na przykład karta lunchowa). Firmy, które promują zdrowe nawyki żywieniowe, zyskują w oczach obecnych i potencjalnych pracowników. Budują wizerunek pracodawcy ceniącego well-being i work-life balance swojego zespołu, co przyciąga talenty ceniące zdrowy styl życia. 

Jak pracodawca może wesprzeć kulturę lunchową?

Czy samo zachęcenie pracowników do zrobienia sobie przerwy wystarczy? To dobry pierwszy krok, ale nie warto na nim kończyć. Co dalej? W miejscu pracy można prowadzić działania edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania – takim programem jest m.in. bezpłatna inicjatywa For.Good.Movement stworzona przez Edenred, w ramach której działy HR i CSR mogą otrzymywać gotowe do użycia materiały na temat zdrowego i zrównoważonego odżywiania i dystrybuować je w miejscu pracy. Przystąpić do programu może każda firma, która chciałaby wspierać pracowników w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. 

Warto także przygotować przestrzeń umożliwiającą odgrzanie i zjedzenie posiłku. Warto pójść jeszcze o krok dalej i wprowadzić małą rewolucję w programie benefitów pracowniczych. Dlaczego? Ponieważ według badań przeprowadzonych na zlecenie Edenred, karta lunchowa jest jednocześnie najbardziej pożądanym i najrzadziej oferowanym świadczeniem pozapłacowym.

To nowoczesne rozwiązanie jest także opłacalne – tego typu  benefity pracownicze są zwolnione z ZUS do kwoty 450 zł miesięcznie zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Ponadto karta daje pracownikom swobodę wyboru w kwestii wyboru miejsca, w którym zjedzą lunch lub kupią posiłek. Tym samym zachęca do eksplorowania różnorodnych opcji żywieniowych. Możliwość wyjścia na lunch w trakcie pracy oznacza dla pracowników korzyści w postaci:

  • zaoszczędzonego czasu – koniec zastanawiania się nad tym, co jeść w pracy,
  • możliwości integracji,
  • opcji zregenerowania się i nabrania sił do dalszej pracy.

Karta lunchowa daje przestrzeń na wspólne, zespołowe posiłki, co może mieć pozytywny wpływ na team-building. Poza aspektem wydajnościowym organiczne korzyści czerpie także employer branding. Jak widać, kultura lunchowa ma wiele zalet – dla obu stron.

 

  1. Kris-Etherton PM, Petersen KS, Hibbeln JR, Hurley D, Kolick V, Peoples S, et al., 2021, Nutrition and behavioral health disorders: depression and anxiety. Nutrition reviews. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI