Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mieć czy być kulturalnie

17 marca 2021

NR 4 (Kwiecień 2021)

Charaktery w kulturze: Krzysztof Warlikowski

0 411

Jest jednym z najważniejszych w Europie twórców teatralnych. W lipcu dostanie Złotego Lwa za całokształt twórczości. Nowy sezon po wznowieniu działalności teatrów zaczyna mocnym premierowym wejściem. Krzysztof Warlikowski.

Twórczość Warlikowskiego jest obecna na najważniejszych festiwalach i scenach operowych i teatralnych świata. Rada Biennale w Wenecji uhonoruje w tym roku reżysera za całokształt twórczości, uzasadniając: „oferuje nam wizję społeczeństwa zagrożonego radykalnymi zmianami (...), podkreślając przemoc w relacjach społecznych i rodzinnych oraz pilną potrzebę uczucia, czystego i prostego pragnienia miłości”. Warlikowski odcisnął swoje piętno na międzynarodowej scenie, tworząc niezapomniane wizje”.
Wykształcenie zdobywał we Francji i w Polsce. Był asystentem Krystiana Lupy, Petera Brooka i Ingmara Bergmana. Jest laureatem m.in. Nagrody Meyerholda za najwybitniejsze osiągnięcia w reżyserii światowej (2007).

POLECAMYWśród najważniejszych przedstawień współczesnych tekstów krytycy wymieniają m.in. Oczyszczonych (2001), Dybuka (2003), Kruma (2005).
Dla twórczości Warlikowskiego jednym z najważniejszych autorów od początku był Szekspir jako najbardziej wywrotowy i najlepszy, by przeprowadzić teatr przez czas zmian. Do tej pory Warlikowski zrealizował kilkanaście p...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy