„Atypowy” – przeczytaj fragment książki!

Współczesny świat jest skrojony pod osoby neurotypowe – hałas, jasne migające światła, small talk, rozmowy telefoniczne, aluzje i niepisane zasady… Tymczasem dla autystów to może być koszmar. W książce Atypowy Pete Wharmby wyjaśnia, jak to jest „być innym” i funkcjonować w rzeczywistości, która nie została zaprojektowana dla ciebie.

Sam autor został zdiagnozowany jako osoba w spektrum autyzmu późno, bo w wieku trzydziestu czterech lat. Przez całą młodość zmagał się z wieloma trudnościami, nie rozumiejąc, z czego wynikają. Latami „maskował się”, próbując się dostosować, co było dla niego koszmarnie wyczerpujące.

Jego książka to coś znacznie więcej niż tylko prezentacja innego punktu widzenia – Wharmby podejmuje się roli tłumacza z „języka neuroróżnorodności” na „język neurotypowy”, aby większości społeczeństwa udało się zrozumieć przez tak długi czas pomijaną mniejszość. Autor obala stereotypy, rozprawia się z potocznym postrzeganiem autyzmu i w niezwykle empatyczny sposób odsłania kulisy życia osoby neuroatypowej.

Bolesna prawda jest taka, że jako społeczeństwo nie robimy zbyt wiele, aby ulżyć tej grupie w cierpieniu. Atypowy podpowiada, w jaki sposób nasze dwa światy mogą się spotkać i co możemy zrobić dla wielu autystycznych osób w naszych szkołach, miejscach pracy i życiu. Tak oto powstał praktyczny podręcznik przeznaczony dla wszystkich tych, którzy pragną uczynić świat prostszym i lepszym dla osób w spektrum autyzmu.

 

 

O AUTORZE:

 

Pete Wharmby jest byłym nauczycielem języka angielskiego. Od czasu swojej diagnozy w 2017 roku stał się rzecznikiem i prelegentem oddanym tematyce autyzmu. Ma bardzo zaangażowanych obserwujących na Instagramie, kanale YouTube oraz blogu i usilnie walczy o poprawę zrozumienia autyzmu przez społeczeństwo.

 

O KSIĄŻCE:

 

Data premiery: 11.10.2023

Format: 145 x 205 mm

Liczba stron: 312

Oprawa: miękka

 

Link do strony, gdzie można kupić książkę

Wybierz format