Uważność w jedzeniu - Jan Chozen Bays

Przeczytaj fragment książki:

CZYM JEST UWAŻNOŚĆ?

Nie trzeba zostawać buddystą ani milczeć tygodniami w pustelni, żeby doświadczyć dobrodziejstw uważności. Uważność jest umiejętnością, którą wszyscy mamy i możemy pielęgnować. Ostatnio idea uważności zdobyła znaczną popularność; jest coraz częściej akceptowana i studiowana w świecie nauki, medycyny i edukacji. Ale kiedy pozostaje tylko ideą, nie przynosi większych korzyści dla naszego życia. Dopiero kiedy się jej uczymy i zaczynamy stosować, staje się potężnym narzędziem, dzięki któremu możemy w sobie obudzić pełny życiowy potencjał.

Uważność jest celowym skupieniem uwagi; polega na byciu w pełni świadomym tego, co dzieje się zarówno wewnątrz nas – w naszym ciele, sercu i umyśle – jak i na zewnątrz – w naszym otoczeniu. Uważność to świadomość bez oceniania i krytykowania.


Ten ostatni element ma kluczowe znaczenie. Jedząc uważnie, nie porównujemy ani nie oceniamy. Po prostu doświadczamy licznych odczuć, myśli i emocji związanych z jedzeniem. Dzieje się to w prosty, rzeczowy sposób, ale łagodność i ciekawość dodają smaku.

Uważność wywodzi się ze zrozumienia, że kiedy ignorujemy to, co widzimy, czego dotykamy lub co jemy, jest tak, jakby to nie istniało. Jeśli nasze dziecko lub partner przychodzą, żeby z nami porozmawiać, a my jesteśmy rozkojarzeni i nie słuchamy, rozchodzimy się bez zaspokojonego pragnienia więzi i bliskości. Jeśli jemy, oglądając telewizję, połykamy pożywienie, nie zauważając smaku. W pewnym sensie pozostaniemy głodni i niezaspokojeni. Odejdziemy od stołu, szukając czegoś jeszcze, żeby się najeść.

Jedząc uważnie, nauczymy się być obecni. Wydaje się to bardzo proste: być świadomym tego, co się je. Ale jakoś straciliśmy tę umiejętność. Uważne jedzenie jest sposobem na obudzenie w sobie przyjemności zwykłych czynności jedzenia i picia.

NAWIĄZYWANIE ZDROWEJ RELACJI Z JEDZENIEM

Kiedy w naszej relacji z żywnością brakuje harmonii, tracimy wrodzoną radość z jedzenia. Jeśli ta relacja jest zaburzona od wielu lat, można zapomnieć, jak to jest jeść „normalnie”. A właściwie jak to było jeść „normalnie”, ponieważ we wczesnym dzieciństwie niemal każdy przeżywa naturalną radość jedzenia i instynktowną świadomość, jak bardzo jest to przyjemne.

Oto kilka elementów składających się na zdrową relację z jedzeniem:

1. Czujesz się szczęśliwy i w pełni zaangażowany w życie, nawet kiedy nie jesz. (Jedzenie nie jest jedynym pewnym źródłem przyjemności i satysfakcji).

2. Jeśli nie czujesz się głodny, nie jesz.

3. Przestajesz jeść, kiedy czujesz się syty i możesz zostawić jedzenie na talerzu.

4. Między porami posiłków, które jesz z przyjemnością, gdy czujesz się głodny, masz co najmniej siedmiogodzinne okresy przerwy, kiedy nie jesz ani nie myślisz o jedzeniu.

5. Jesz z przyjemnością różne rodzaje potraw.

6. Utrzymujesz zdrową wagę, która jest stała lub waha się w granicach 2,5–3,5 kilograma. Nie musisz się ważyć częściej niż raz na kilka miesięcy lub lat.

7. Nie masz obsesji na punkcie jedzenia ani nie liczysz kalorii, żeby zdecydować, czy możesz sobie pozwolić na zjedzenie czegoś.

Jeśli w twoim wypadku niektóre z powyższych stwierdzeń nie są prawdziwe, nie jesteś sam. Wielu z nas nabawiło się niezdrowych przyzwyczajeń pod wpływem najróżniejszych czynników wpływających na nasze życie. (Zajmiemy się nimi dokładniej w rozdziale trzecim). Na szczęście uważność w jedzeniu może pomóc odzyskać naturalne poczucie równowagi, satysfakcji i przyjemności z jedzenia.

Informacje Szczegółowe:
Format: 130x205
Wydanie: I
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-241-5605-4
Cena : 37.80

Link do strony księgarni, gdzie można kupić książkę:

http://www.wydawnictwoamber.pl/
http://www.empik.com
http://www.matras.pl/

Nota od Wydawcy:

Na podstawie najnowszych badań i własnej praktyki Jan Chozen Bays pokazuje, jak uważność może zmienić nasz stosunek do jedzenia, jego rolę w naszym życiu oraz pomóc rozwiązać wiele problemów, związanych nie tylko z jedzeniem.

Uważność w jedzeniu to sztuka pełnego skupienia na procesie jedzenia: na smakach, zapachach, myślach i uczuciach, które budzą się podczas posiłku i są z nim związane. Dzięki uważności można (na nowo) odkryć, że jedzenie to nie tylko odżywianie organizmu, ale także wielka przyjemność i satysfakcja.

Niezależnie od tego, czy masz nadwagę, cierpisz na zaburzenia układu pokarmowego czy chcesz po prostu czerpać więcej radości z życia, ta książka ci pomoże.

Dowiesz się jak:

- słuchać mądrości swojego ciała, by wiedzieć, co, kiedy i jak dużo jeść

- jeść mniej i czuć się w pełni nasyconym

- rozpoznawać swoje zwyczaje i nawyki związane z jedzeniem

- lepiej rozumieć swoje problemy z dietą

- odkrywać, co naprawdę chcesz zjeść

Doktor Jan Chozen Bays jest pediatrą i nauczycielką medytacji. Uważności w jedzeniu uczy od ponad 20 lat. Jest autorką bestsellera Jak wytrenować dzikiego słonia i inne przygody w praktyce uważności - przystępnego i przyjaznego przewodnika po uważności.

Mądra i doskonała książka pokazująca, że tak wydawałoby się oczywista czynność, jak jedzenie, może stać się początkiem niezwykłej drogi własnego rozwoju.

Marek Jaros, Prezes Kliniki Stresu w Warszawie

Jeśli całym sercem oddasz się opisanym w tej książce praktykom, będziesz wdzięczny sobie i doktor Bays za odzyskanie przyjemności płynących z jedzenia w uspokojeniu i radości.

Jon Kabat-Zinn

Wybierz format