Strażnicy neuronów

Laboratorium

Mikroglej pełni w mózgu nieustającą wartę, zapewniając ochronę bezbronnym neuronom. Gdy jego komórki starzeją się, poziom neuroochrony spada, a to sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera. 

Naukowcy są dziś zgodni co do tego, że mikroglej stanowi wrodzony system odpornościowy mózgu. Jednak przez długi czas rola mikrogleju jako komórek neuroochronnych była niedoceniana, a nawet odrzucana.

POLECAMY

Wielu badaczy widziało w nim element potencjalnie szkodliwy. Przekonanie to wzięło się w dużym stopniu z badań in vitro. W takich warunkach komórki mikrogleju zachowują się jak makrofagi, których kluczowa funkcja polega na usuwaniu mikroorganizmów i eliminowaniu obcych substancji. Ponadto wyizolowany mikroglej może wytwarzać szereg potencjalnie neurotoksycznych substancji. Trzeba jednak pamiętać, że mikroglej pełni funkcję rezerwowych makrofagów, tzn. jego komórki przekształcają się w nie tylko wtedy, gdy trzeba usunąć resztki lub gdy potrzebna jest neurotoksyna – mikroglej zostaje wtedy aktywowany.

Natomiast przez większość czasu pełni znacznie łagodniejszą rolę – niczym strażnik pilnuje, czy w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) utrzymuje się właściwe mikrośrodowisko, chroniąc w ten sposób delikatne i bezbronne neurony.

Rozpalony mózg

W mózgu, podobnie jak w każdej innej części organizmu, ostry stan zapalny jest odpowiedzią na uraz fizyczny lub infekcję. Mikroglej pełni kluczową rolę w każdej ostrej reakcji neurozapalnej. Ostre neurozapalenie jest bardzo ważnym i korzystnym procesem. Dzięki niemu może rozpocząć się proces gojenia rany, a w tkankach może zostać przywrócona równowaga. Przewlekłe zapalenie nie pojawia się w mózgu często, gdy jednak dojdzie do niego, konsekwencje są katastrofalne – przykładem może być stwardnienie rozsiane, czyli przewlekła choroba zapalna ośrodkoweg...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI