Piętno wykluczenia

Wstęp

Uczeń, który stał się ofiarą wykluczenia, mimo wszystko będzie próbował zbliżyć się do ważnych dla niego ludzi. Jeśli jednak to oni go odrzucili, jego działaniom towarzyszy poczucie zagrożenia. W efekcie znowu może przegrać.

Dr Agnieszka Wilczyńska jest psychologiem i pedagogiem, adiunktem w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Sądowej UŚ w Katowicach. Jest współzałożycielką ośrodka pomocy dla młodzieży w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec.

W grudniu 2012 roku 20-letni Adam Lanza zastrzelił na terenie szkoły podstawowej w Newton (stan Connecticut) dwadzieścioro dzieci oraz sześć osób dorosłych. Kilka miesięcy wcześniej, 20 lipca 2012 roku, James Holmes, uczeń szkoły w Colorado, zastrzelił dwanaście osób na premierze filmu „Batman”, kiedy dowiedział się, że odmówiono mu miejsca w kampusie szkolnym. Inny nastolatek mierzył do swoich kolegów z broni palnej – zatrzymany przez szkolnego dozorcę, tłumaczył, że chciał się zemścić: „Wyśmiewali się ze mnie”.

POLECAMY

W ostatnich latach w krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej rośnie liczba drastycznych przestępstw popełnianych przez młodzież szkolną, których przykładem są tzw. school shootings (strzelaniny szkolne). To jedna z prawdopodobnych reakcji na wykluczenie społeczne. Odrzuceni młodzi ludzie biorą odwet za swoje „krzywdy” w sposób drastyczny i nieodwracalny.

Katherine Newman z John Hopkins University specjalizuje się w badaniu społecznych korzeni amerykańskich strzelanin. Zebrawszy znaczną ilość materiału, podała, że sprawcami strzelanin szkolnych i czynów agresywnych są zazwyczaj chłopcy narażeni na skutki społecznej marginalizacji, pochodzący z przedmieść lub społeczności wiejskich. Nie wyróżniają się niczym szczególnym, nie są ani ekscentrykami, ani samotnikami, a mimo to doznają systematycznego odrzucenia i wyśmiewania (failed joiners), gdy próbują stać się częścią grupy.

Portret wykluczonych
Młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym zwykle ma problemy emocjonalne i przystosowawcze. Zagrożenie wykluczeniem rośnie wraz z wystąpieniem pewnych czynników demograficznych, rodzinnych, szkolnych i społecznych, takich jak wrogie stosunki w rodzinie, rozwód rodziców, śmierć najbliższych, bieda, złe stosunki w szkole, nieodpowiednie doświadczenia dydaktyczno-wychowawcze, niepowodzenia szkolne, opuszczanie szkoły, zaburzenia funkcjonowania w grupie społecznej oraz pojawiający się w ich wyniku stres psychospołeczny i poczucie odrzucenia.
Nastolatek zagrożony wykluczeniem przeczuwa, że może stracić kontakty interpersonalne, że może stać się samotny i wyizolowany. Wykluczenie społeczne oznacza bowiem utratę dotychczasowego miejsca w ważnych relacjach lub strukturach społecznych, a zatem utratę poczucia przynależności.

Według badaczy poczucie odrzucenia skutkuje u ucznia wzrostem agresji, niskimi osiągnięciami szkolnymi i redukcją zachowań prospołecznych, sprzyja autodestrukcyjnemu poddawaniu się nałogom oraz innym przejawom porzucenia samokontroli. Raport amerykańskiego Departamentu Zdrowia o przemocy wśród nastolatków podaje, że wykluczenie społeczne, rozumiane jako „słabe więzi społeczne”, jest najsilniejszym predyktorem przemocy wśród młodzieży, o dużo większej sile wpływu niż przynależność do gangu, ubóstwo czy narkomania. James Garbarino, profesor psychologii na Loyola University Chicago, odkrył, że wielu młodych sprawców odbywających karę więzienia, czuło się wykluczonymi z grupy rówieśników, odrzuconymi przez rodzinę i społeczeństwo.

Wyniki badań przeprowadzonych przeze mnie w 2012 roku (pomagała mi Magdalena Mazur) wskazały na wysoki poziom gniewu u polskiej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Zauważyłam też, że młodzież bardziej zagrożona wykluczeniem ma skłonność do fantazjowania i wchodzenia w role bohaterów filmów, częściej niż grupa mniej zagrożona podejmuje ryzykowne zachowania. Moim zdaniem poczucie wykluczenia społecznego u nastolatków związane jest także z wyższym poziomem współodczuwania przykrości z innymi osobami doświadczającymi krzywdy (współodczuwanie przykro...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI