Kwestionariusz Życia Szkolnego

Wstęp

Gdy uczniowie mają trudności adaptacyjne, nauczyciele zazwyczaj muszą radzić sobie sami. Kwestionariusz Życia Szkolnego nie tylko umożliwi im wydobycie się z takiej trudnej sytuacji, ale też sprawi, że będą mogli pomóc uczniom.

Dr Marzanna Farnicka jest psychologiem, adiunktem na Uniwersytecie Zielonogórskim, trenerem i coachem.

Dr hab. Hanna Liberska jest psychologiem, profesorem UKW w Bydgoszczy. Specjalizuje się w rozwoju człowieka, małżeństwa i rodziny oraz w psychologii społecznej.

Aby uczeń mógł w pełni wykorzystywać swój potencjał rozwojowy, musi mieć pewność, że jest kochany, bezpieczny, akceptowany i sprawczy. Taki stan nazywamy poczuciem dobrostanu. Niezmiernie istotną rolę w poziomie tego poczucia odgrywa środowisko, w którym dziecko zaspokaja specyficzne i właściwe do wieku potrzeby oraz realizuje różne cele rozwojowe. Jeśli radzi sobie z tymi zadaniami, wzrasta jego zadowolenie i dobre samopoczucie.
Współczesne koncepcje psychologiczne pozwalają uznać poziom poczucia dobrostanu za wskaźnik adaptacji społecznej. Stanowi ono też dla dziecka swoisty zasób, który może chronić je przed różnorodnymi zagrożeniami, pojawiającymi się w związku z funkcjonowaniem w roli ucznia i kolegi oraz realizowaniem specyficznych zadań szkolnych. Im to poczucie jest wyższe, tym dziecko sprawniej wywiązuje się z obowiązków i lepiej radzi sobie w interakcjach społecznych.
W literaturze specjalistycznej podkreśla się, że trudności z adaptacją do obowiązków szkolnych przejawiają się stosunkowo często w postaci zachowań agresywnych, niepokoju psychoruchowego, problemów z funkcjonowaniem emocjonalnym (np. lęk, smutek). Te trudności mogą świadczyć o niedojrzałości psychospołecznej dziecka, ale mogą też wskazywać, że sytuacje szkolne są dla niego trudne. W obu przypadkach nauczyciel lub psycholog szkolny powinien podjąć działania interwencyjne czy korekcyjne.

Bardzo ważne wsparcie społeczne
Według psychologii pozytywnej jednym z ważniejszych czynników wspomagających dobrostan człowieka jest doświadczanie pozytywnych stanów emocjonalnych dzięki wsparciu społecznemu. Wsparcie społeczne ma znaczenie dla poczucia przynależności do grupy i poczucia bliskości z innymi, tak ważnych w budowaniu prawidłowych relacji interpersonalnych w środowisku szkoły. Te relacje zaspokajają potrzebę akceptacji, afiliacji oraz wsparcia i dlatego uznawane są za jeden z podstawowych warunków poczucia dobros...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI