Jak awatar z awatarem

Psychologia i życie

Wypowiedzi w sieci cechują się brutalnością. Ich autorzy mają przekonanie, że nie mówią do realnej osoby, tylko do jej awatara. Jednak ukryta za nim osoba może czuć się zraniona.

Twierdzenie, że czasy współczesne nie przypominają niczego, co działo się w przeszłości, brzmi jak truizm. To samo można było mówić w odniesieniu do każdego z wcześniejszych momentów w dziejach. Jednak współcześnie pojawiła się różnica jakościowa w stosunku do tego, co było dawniej. Przynajmniej część populacji żyje w dwóch światach – w świecie offline i w świecie online. Nauki społeczne, w tym psychologia, koncentrowały się na próbach wyjaśnienia zachowania człowieka w pierwszym z tych światów. Ważną rolę w tych wyjaśnieniach odgrywała koncepcja self, czyli Ja. Uważano, że podmiot jest odpowiedzialny za pojawienie się różnych zachowań. To, co ludzie myślą na temat samych siebie, wpływa no to, co będą robili, do jakich celów będą dążyli albo też w jaki sposób będą odnosili się do innych. 

Badacze z uniwersytetu w Tilburgu, pracujący pod kierunkiem Jana Blommaerta, belgijskiego lingwisty społecznego i antropologa,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI