Teksty z kategorii: zdrowie str. 6

rys. getty images Poland

Męskie leki na podły nastrój

Depresja u mężczyzn objawia się często w osobliwy sposób: poprzez gniew i agresję, rzucanie się w wir pracy, sięganie po alkohol, substancje psychoaktywne bądź inne ryzykowne działania. Dlaczego mężczyźni właśnie tak reagują?

fot. Getty Images Poland

Nie każdy smutek to depresja

Czasami warto się trochę posmucić, bo smutek skłania do refleksji nad sobą. Nie wolno jednak smucić się zbyt długo, bo przedłużający się smutek zacznie nas niszczyć – tłumaczy Artur Cedro.

fot. Getty Images Poland

Powroty przeszłości

Smutek, wrażenie, że jesteśmy całkiem samotni... Gdy wpadamy w taki nastrój, uruchamiają się wspomnienia: o czasach, gdy byliśmy młodsi, o miejscach, ludziach, wydarzeniach. Ale ten smutek jest dobry, odbudowuje nas. Tak działa nostalgia.

rys. Istock by getty images

Stłamszeni codziennością

Codzienne sprawy nas przygnębiają, projekty w pracy nie wzbudzają ekscytacji, lecz frustrację, nawet historie miłosne wydają się banalne i nudne. O epidemii rutyny mówi Raphaëlle Giordano.

fot. Getty Images Poland

Moc łez

Nie żałuj łez – usiądź i porządnie się wybecz. Ulżyj sobie i szlochaj z całych sił! Ale czy naprawdę poczujesz wtedy ulgę? Psychologowie wskazują, że płacz jest sygnałem wysyłanym do innych ludzi, więc nastrój poprawi się beksie tylko wtedy, jeśli pocieszy ją ktoś wzruszony łzami...

fot. Getty Images Poland

Pogoda na smutek

Czasem dopada nas smutek. Nie wiadomo skąd i dlaczego. Taki smutek bywa dobry, pozwala nam pomyśleć, dojść do ładu ze sobą. Gorzej, gdy zaczynamy ze smutkiem walczyć. Wtedy możemy zatonąć w rozpaczy – mówi Milena Karlińska.

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Nieproszony gość

Witaj, smutku – kto tak powie, gdy smutek wkracza w jego życie? To zawsze nieproszony gość. A przecież on przyszedł, by powiedzieć o czymś ważnym. Skłania, by się zatrzymać, uważnie przyjrzeć temu, co się dzieje. Chroni przed kolejnym błędem.

Emocje z odcieni jesieni

Melancholia, dojmująca tęsknota za czymś, co minęło, samotność i poczucie wyobcowania – takie właśnie są psychologiczne kolory jesieni. Jesień przepełnia nas smutkiem. Jednak czy bez niego moglibyśmy na powrót odczuwać radość?