Teksty z kategorii: zdrowie str. 5

Zdrowa bezsenność?

Bezsenna noc może łagodzić objawy depresji? Naukowcy tego nie wykluczają, a potwierdzenia tej tezy i źródła tej prawidłowości szukają, badając synaptyczną plastyczność mózgu.

rys. Karolina Burdon

Efekt dziurawca i siła botoksu

Nasz umysł to ogromne laboratorium. Korzystając z niego, dzięki starannej obserwacji odkryjemy w sobie wiele niezwykłych rzeczy; może się też nam udać znaleźć rozwiązanie wielu ważnych problemów. Jednym z nich jest kwestia regulacji naszego samopoczucia.

Sezonowe oświecenie

Masz kłopoty z zaśnięciem i problemy z porannym wstawaniem? Nie masz apetytu lub objadasz się słodyczami? Nie możesz się skoncentrować, męczą cię nieuzasadnione lęki, towarzyszy ci uczucie smutku? Być może dopadła cię już zimowa depresja.

rys. getty images Poland

Jak leczyć bolejące dusze?

W XX wieku uznano, że przyczyny zaburzeń psychicznych tkwią w nieprawidłowościach o charakterze neuronalnym. Panaceum miały stać się środki farmakologiczne. Poszukiwania cudownego leku trwały latami. Naukowcy znaleźli tylko kolejne pytania i tajemnice.

fot. Getty Images Poland

Uśmiech z talerza

Czy to, co jesz, ma wpływ na twój nastrój?Czy wczorajszy obiad decyduje o twoim dzisiejszym samopoczuciu? A może wystarczy dobrze dobrać składniki na kolację, by zapewnić sobie dobry humor na jutro?

Jak uniknąć czarnowidztwa

Łatwo dostrzec ciemne chmury na horyzoncie, ale może ulewa, której się spodziewasz, okaże się tylko mżawką? Jak uniknąć czarnowidztwa i zachować optymizm?

rys. getty images Poland

Jesteś tym, co myślisz

Nigdy nic mi się nie udaje! – takie negatywne myśli mogą nas przygnębiać i odbierać chęć działania. Jak je rozpoznać i nie wpaść w ich pułapkę?

rys. Istock by getty images

Uwaga na myśliciela

Przez nasz umysł płynie nieustający strumień myśli. Jeśli są przygnębiające, wpadamy w zły nastrój. Jak temu zaradzić?