Teksty z kategorii: zdrowie str. 4

fot. Juanmonino/istockphoto

Na ostatnim szczeblu kobiecości

Uderzenia gorąca, poty, bezsenność, zmęczenie, płaczliwość, poczucie bezsensu, a nawet depresja - to pierwsze objawy menopauzy. Ten etap wymaga od kobiety zbudowania na nowo swojej tożsamości. Jak pokonać ogromny stres towarzyszący przekwitaniu?

grafika: Choreograph/istockphoto

Odmienne stany świadomośći

Sen przenosi nas do wirtualnej rzeczywistości, w której nie ma rzeczy niemożliwych. Co noc bierzemy udział w przedziwnych wydarzeniach wykreowanych przez nasz śniący umysł, przygotowując się w ten sposób do życia na jawie.

fot.istockphoto

Lęk o poranku

Zawsze po przebudzeniu czujesz się kiepsko i wiesz, że nie jest to zwykłe niewyspanie? Być może borykasz się z porannym lękiem: codziennym towarzyszem wielu ludzi. (Artykuł w całości możesz przeczytać bezpłatnie).

Rys. Marcin Muszalski

Szok w podróży

Gdy w XIX wieku kolej zawładnęła niemal całym światem, wielu pasażerów zaczęło doświadczać negatywnych skutków podróżowania nowym środkiem transportu. Wśród nich był Władysław Reymont.

fot. PeopleImages/istockphoto

Fobie –
 lęki nieproporcjonalne

Fobia - z greki phobos, z łaciny phobia - oznacza strach, lęk. Mówi się, że przedmiotem fobii może stać się wszystko: zwierzę, sytuacja, drugi człowiek. Skąd się biorą fobie? Czy czasami mogę one być nam przydatne?

fot. kieferpix/istockphoto

Napięcie

Współczesna medycyna nie ma wątpliwości, że podłożem wielu dolegliwości, zwłaszcza chronicznych, są zaburzenia emocjonalne. Jak dobrze nastroić swoje emocje?

rys. Greta Samuel

Zakleszczeni

Co roku rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Jak się przed nią chronić, jak radzić sobie z emocjonalnymi kosztami leczenia i kiedy można ją pomylić z depresją?

fot. Getty Images Poland

Śpiochom chwała

Gdybyśmy więcej spali, bylibyśmy mniej narażeni na depresję, stalibyśmy się bardziej kreatywni, radośni, a w relacjach bardziej przyjaźni i empatyczni – chronobiologowie nie mają co do tego wątpliwości - przekonuje Peter Spork.