Teksty z kategorii: zdrowie str. 2

fot. Getty Images Poland

Boli, oj boli SMS-owa szyja

Coraz więcej osób odczuwa chroniczne bóle głowy, karku, pleców i nadgarstków. Specjaliści alarmują, że to efekt ślęczenia przed laptopem i smartfonem. Jak nowe technologie szkodzą naszemu ciału i co możemy zrobić, by zminimalizować te szkody?

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Niewidzialne, bo nieprzytulane

Dziecko niedotykane nie wie, gdzie się kończy, a gdzie zaczyna. Czuje się niewidzialne. Później stale będzie szukało potwierdzenia swojej wartości i tego, że w ogóle istnieje.

Głód dotyku

Dotykowi przypisuje się znaczenie magiczne. I często, ale bynajmniej nie zawsze, słusznie.

fot. PeopleImages/istockphoto

W erze szczepień

Pierwszą szczepionkę podano dziecku ponad dwieście lat temu. Ochroniła je przed ospą. Dziś szczepionki mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że „lepiej przechorować” chorobę. Co na to immunologowie?

rys. Sławomir Chrystow

Zapachy przeszłości

Pewne zapachy mogą wydobyć z zakamarków pamięci najbardziej odległe i dawno zapomniane obrazy. Skąd się bierze taka moc zapachów? Jakie znaczenie ma pamięć węchowa?

Fot. Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

Życie to nie pociąg pośpieszny

Wiele osób ma dość życia korporacyjnego. Chcą się wyrwać z funkcjonowania w takim kołowrotku i zrobić coś dla innych. Potrzebują autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Chcą poczuć, że robią coś pożytecznego w wymiarze ludzkim, dlatego przychodzą pomagać w hospicjum.

fot: FatCamera/istokphoto

Raport o molestowaniu

Co szóste dziecko do 18. roku życia zostało wykorzystane seksualnie. Specjalne wydanie magazynu „Charaktery” poświęcamy seksualnej przemocy wobec dzieci.

rys. Joanna Gniady

Maski depresji

Niektóre objawy depresji przypominają te towarzyszące innym chorobom. Chorzy szukają pomocy u neurologów, kardiologów, endokrynologów, a dopiero na końcu u psychiatry. Pod jakie choroby podszywa się depresja?