Teksty z kategorii: zdrowie str. 10

foto: istock

Dieta dla mózgu

Wpływ tego, co jemy, na pamięć jest duży i można go szybko zaobserwować. Na przykład pamięć może się poprawić nawet w godzinę od spożycia proteinowego  napoju i pogorszyć w godzinę od wypicia napoju słodkiego. 

foto: istock

Spokój w kilku oddechach

Idea, że odpowiednie, spokojne, oddychanie relaksuje i odpręża nie jest nowa, pochodzi ze starożytności. 

fot. Pyrosky/istockphoto

Jak pokonać winter blues i ustrzec się przed zimową depresją

Zimowy, szarobury krajobraz i krótkie dni fatalnie wpływają na nastrój. Ludzie tracą radość życia, nie reagują na żadne pobudzające impulsy z otoczenia. Wpadają w tzw. „winter blues” lub, w gorszym przypadku, w „zimową depresję”.

Zdrowa bezsenność?

Bezsenna noc może łagodzić objawy depresji? Naukowcy tego nie wykluczają, a potwierdzenia tej tezy i źródła tej prawidłowości szukają, badając synaptyczną plastyczność mózgu.

rys. Karolina Burdon

Efekt dziurawca i siła botoksu

Nasz umysł to ogromne laboratorium. Korzystając z niego, dzięki starannej obserwacji odkryjemy w sobie wiele niezwykłych rzeczy; może się też nam udać znaleźć rozwiązanie wielu ważnych problemów. Jednym z nich jest kwestia regulacji naszego samopoczucia.

Sezonowe oświecenie

Masz kłopoty z zaśnięciem i problemy z porannym wstawaniem? Nie masz apetytu lub objadasz się słodyczami? Nie możesz się skoncentrować, męczą cię nieuzasadnione lęki, towarzyszy ci uczucie smutku? Być może dopadła cię już zimowa depresja.

rys. getty images Poland

Jak leczyć bolejące dusze?

W XX wieku uznano, że przyczyny zaburzeń psychicznych tkwią w nieprawidłowościach o charakterze neuronalnym. Panaceum miały stać się środki farmakologiczne. Poszukiwania cudownego leku trwały latami. Naukowcy znaleźli tylko kolejne pytania i tajemnice.

fot. Getty Images Poland

Uśmiech z talerza

Czy to, co jesz, ma wpływ na twój nastrój?Czy wczorajszy obiad decyduje o twoim dzisiejszym samopoczuciu? A może wystarczy dobrze dobrać składniki na kolację, by zapewnić sobie dobry humor na jutro?