Teksty z kategorii: zdrowie str. 10

fot. istock by getty images

Co wolno, a czego nie

Stres chroni nas przed krzywdzeniem innych. Z drugiej strony mamy skłonność do uznawania, że to, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

fot. Everste/istockphoto

Jesienna melancholia

Szacuje się, że nawet 20 proc. populacji doświadcza umiarkowanych objawów jesienno-zimowej melancholii. Większość spośród cierpiących na nią to kobiety, a najczęściej pojawia się u osób w wieku od 20 do 40 lat. Jak można sobie z nią radzić?

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Mogę więcej!

Nieraz czujemy się w pracy zmęczeni, przytłoczeni zadaniami. Trudno wtedy zaangażować się w nie. Wystarczą jednak drobne zmiany, by poczuć się lepiej i pracować bardziej efektywnie.

Zły czy szalony?

Psychiatra nie powinien diagnozować kogoś, kogo nie badał. A co, jeśli jest to prezydent, który ujawnia groźne symptomy?

rys. Istock by getty images

Władcy umysłu

Jednokomórkowy pierwotniak może przyczyniać się do wypadków samochodowych, chorób psychicznych, a nawet samobójstw. Jak to możliwe?

grafika: iStock by Getty Images

Zapracowani i nieszczęśliwi

Najlepszym przyjacielem pracoholika jest... praca. Praca jest też jednak jego wrogiem. W jakie pułapki wpada pracoholik? Jakie zakłada maski, by ukryć swoje cierpienie?

fot. Juanmonino/istockphoto

Na ostatnim szczeblu kobiecości

Uderzenia gorąca, poty, bezsenność, zmęczenie, płaczliwość, poczucie bezsensu, a nawet depresja - to pierwsze objawy menopauzy. Ten etap wymaga od kobiety zbudowania na nowo swojej tożsamości. Jak pokonać ogromny stres towarzyszący przekwitaniu?

grafika: Choreograph/istockphoto

Odmienne stany świadomośći

Sen przenosi nas do wirtualnej rzeczywistości, w której nie ma rzeczy niemożliwych. Co noc bierzemy udział w przedziwnych wydarzeniach wykreowanych przez nasz śniący umysł, przygotowując się w ten sposób do życia na jawie.