(red) Wieści

Zwierz dla schizofrenika

Zarówno dzieci jak i dorośli czerpią emocjonalne korzyści z przebywania ze zwierzętami – wynika z badań Undine Lang z Berliner Charité.

W eksperymencie wzięły udział kobiety cierpiące na ciężką depresję, które podczas spotkania przez pół godziny opowiadały o swoich doświadczeniach ze zwierzętami i relacjach z psami. Połowie uczestniczek faktycznie towarzyszył czworonożny pupil – po 30 minutach w tej grupie zaobserwowano obniżenie poziomu lęku i stresu. Natomiast u pozostałych kobiet nie odnotowano znaczących zmian w tym zakresie.

Rok później naukowcy przeprowadzili analogiczne badanie, tym razem z udziałem osób chorujących na schizofrenię. Również na nich obecność psa działała kojąco i wyciszająco, powodując obniżenie poziomu lęku sytuacyjnego i wyraźne rozluźnienie.

Z kolei badacze z zespołu prof. Eriki Friedmann z University of Maryland wykazali, że dobroczynne skutki posiadania psa można zaobserwować również u sercowców. Okazało się bowiem, że właściciele czworonogów mają aż 8,6 razy większe szanse na przeżycie ataku serca niż inni. To nie koniec korzyści z posiadania psa – liczne badania przyniosły dowody na to, że osoby, które mają w domu kundla lub rasowca lepiej znoszą codzienne dolegliwości zdrowotne, takie jak kaszel czy katar sienny.
oprac. MF na podst. „Gehirn und Geist”
Więcej fascynujących artykułów o tym, co zyskujemy w kontakcie ze zwierzętami, co nas różni od nich, a w czym nasi mniejsi bracia są prawie jak ludzie, oraz wskazówki, jak dogadać się z psem, kotem, koniem, papużkami... – znajdziecie w najnowszym wydaniu „Psychologii Dziś” (dostępnym na www.sklep.charaktery.eu, a także w dobrych salonach prasowych).

 

 

Wstecz