Anita Piotrowska/km Komunikaty

„Zagubieni” – konkurs!

Dla wielbicieli dobrego kina mamy aż 50 podwójnych zaproszeń na film „Zagubieni”, którego „Charaktery” są patronem. Zwycięzcy będą mogli uczestniczyć w dowolnym pokazie filmu w warszawskim kinie Muranów.

Czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak charakter narodowy? Czy mówiąc o nim, nie jesteśmy skazani na powielanie stereotypów dotyczących innych nacji? Jedno jest pewne: oglądając najnowszą komedię Petra Zelenki, można jeszcze mocniej utwierdzić się w przekonaniu, że Polacy i Czesi to narody ulepione z zupełnie innej gliny. Widać to zwłaszcza w ich stosunku do rodzimej historii.

W „Zagubionych” rzecz dotyczy jednego z najbardziej dramatycznych dla Czechów wydarzeń, czyli traktatu monachijskiego z 1938 roku, kiedy to zachodnie mocarstwa bez udziału Czechosłowacji zadecydowały o oderwaniu kawałka jej terytorium. W 70. rocznicę tamtego aktu zdrady z Paryża do Pragi przybywa nietypowy gość – wiekowa papuga, należąca ongiś do premiera Édouarda Daladiera, która była świadkiem historycznego układu i nadal potrafi powtórzyć zasłyszane ongiś słowa. Ptaka wykrada pewien wypalony zawodowo dziennikarz i tak rozpoczyna się ciąg zwariowanych perypetii, z których niespodziewanie wyłania się całkiem poważny spór o historię i narodową tożsamość, a do tego jeszcze satyryczny film o kręceniu filmu w dzisiejszych warunkach europejskich koprodukcji.

To, co może uderzyć polskiego widza oglądającego film Zelenki, to całkowity brak cierpiętnictwa i zadęcia w opowiadaniu o narodowych klęskach. Twórca „Guzikowców” i „Roku diabła” potrafi bawić się tym, że należy do narodu małego i nieważnego. W jego podejściu do wielkiej Historii nie ma kompleksów, a zbiorowe mity stają się dlań wdzięcznym artystycznym tworzywem. Rewidowanie przeszłości odbywa się w gęstych oparach absurdu, z poczuciem, że każdy fakt historyczny można po latach dowolnie interpretować, w zależności od doraźnego zapotrzebowania.

Raz jeszcze okazuje się, że wiele moglibyśmy nauczyć się od naszych czeskich sąsiadów. Na gruncie kina i jego zmagań z historią – więcej niż kiedykolwiek i z korzyścią dla własnego zdrowia psychicznego.

Dla 50 pierwszych osób, które wyślą wiadomość na adres katarzyna.moskal@charaktery.com.pl, podając w niej swoje imię i nazwisko, mamy podwójne zaproszenia na film. W seansie będzie można uczestniczyć w dniach 14-27 października, po uprzedniej rezerwacji i okazaniu w kasie kina dowodu tożsamości. W temacie wiadomości należy wpisać słowo „film”.

Zobacz zwiastun filmu

Wstecz