Wieści

Zadzwoń po pomoc

Praca stała się najważniejsza? Nie możesz rozstać się z telefonem? Dalej liczysz, że odegrasz się stawiając coraz większe sumy na swoją ulubioną drużynę? Uzależnienia behawioralne dotykają coraz większej grupy Polaków.

Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich funkcjonuje już cztery lata. Prowadzi go Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pod numerem 801 889 880 pomocy mogą szukać osoby uzależnione od hazardu, internetu, komputera, seksu, pracy, zakupów czy objadania się oraz ich najbliżsi.
Uzależnienia behawioralne, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), są coraz większym problemem społecznym w naszym kraju. Od hazardu uzależnionych jest ponad 50 tysięcy Polaków, a od internetu blisko dwa razy tyle, z czego około 90 proc. nie skończyło jeszcze 25. roku życia. Prawie milion osób, głównie kobiet, może być uzależnionych od zakupów.

Co dziesiąty Polak ma problem z uzależnieniem od pracy. Wciąż jednak istnieje przekonanie, że uzależnienia behawioralne są fanaberią, a nie chorobą. Dla wielu osób telefon zaufania jest pierwszym kontaktem ze specjalistą i możliwością rozmowy na temat trudności. Do tej pory z pomocy skorzystało blisko dwa tysiące osób, z czego 60 proc. to osoby uzależnione, a 40 proc. bliscy, głównie kobiety – żony, matki, siostry – osób uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem. Konsultanci pomagają określić, jak poważny problem ma osoba, motywują do podjęcia terapii, informują o miejscach, gdzie można się zgłosić i podpowiadają, jak uzależnionemu może pomóc rodzina. Telefon czynny jest codziennie w godzinach 17–22.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Wstecz