MATERIAŁ PR Wieści

Wpływ snu na komfort psychiczny

Niewygodny materac to jedna z częstszych – obok złej diety – przyczyn problemów z niedosypianiem, czy wręcz z bezsennością. Na dłuższą niesie to za sobą szereg konsekwencji. Fizycznych i psychicznych.

Skutki niedosypiania

Nieważne, czy podłoże jest zbyt twarde, czy zbyt miękkie. Gdy nagminnie nie dosypiamy z tego powodu, z czasem zaczyna być to zauważalne na zewnątrz. Przekrwione oczy, często przy okazji podkrążone nie wyglądają najlepiej. A przecież na tym się nie kończy. U niektórych osób cera zaczyna nabierać lekkiej szarości, u innych może pojawić się tendencja do przybierania na wadze. I nie da się ukryć – ma to odbicie w nastroju psychicznym.

Niezadowolenie z zewnętrznych objawów bezsenności w oczywisty sposób nakłada się na skutki ogólnego zmęczeni z nią związanego i rozdrażnienia spowodowanego niemożliwością pełnego odpoczynku. To z kolei w prosty sposób wiedzie do rozdrażnienia, ale i większej podatności na stres. Szczególnie groźne może to być u osób podatnych na wypalenie zawodowe, ale i bez tego długofalowo skutki tego stanu rzeczy są fatalne, wpływając zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe.

Jak sobie pościelesz…

Znacie to przysłowie? Tkwi w nim proste, ale znamienne przesłanie: to Ty decydujesz, z jakiego materaca korzystasz.

Możesz wybrać pierwszy z brzegu, wyprodukowany przez mało znanego producenta, będzie taniej. Dla jeszcze większej oszczędności możesz wybrać materac sprężynowy. Niestety, wszystko co zaoszczędzisz finansowo, wyrówna się na poziomie samopoczucia, a bywa, że i zdrowia fizycznego. Czyli inaczej mówiąc wrócisz do punktu wyjścia i nic nie zmienisz. Jak więc możesz sobie pomóc? Przez zmianę materaca na model o wyższej jakości.

Wyższa jakość to między innymi wybór tych marek, które mają za sobą całe lata udoskonalania swoich produktów. Przykładem mogą być chociażby materace Sealy, dostępne w różnych wariantach, odpowiadających ludziom o zróżnicowanej budowie. To ważne, bo inną twardość wybiera się dla ludzi szczupłych, a inną dla osób będących „przy sobie”. Po prostu w zbyt miękkim materacu można się zapadać, co nie jest dobre dla kręgosłupa, a leżąc na zbyt twardym, nadal będziemy narzekać na bolące po śnie mięśnie.

Dobranie twardego lub miękkiego materaca to jedno, ale warto również zwrócić uwagę na liczbę stref, w których następują odkształcenia. Jeśli jest ich więcej, materac łatwiej dopasuje się do budowy konkretnej osoby.

Na koniec jeszcze uwaga – wybierając nowy materac, koniecznie zrezygnuj z rozwiązań sprężynowych na rzecz pianki termoelastycznej, pianki wysokoelastycznej lub lateksu. To po prostu dużo wygodniejsze technologie, a na materacach tego typu wypoczynek będzie o wiele bardziej efektywny.

Wstecz